Život v pravěku
K oteplení klimatu v druhohorách přispěli prdící dinosauři
08.05.2012 12:30 Původní zpráva
Za viníky klimatických změn v dávné minulosti bývají zpravidla považovány sopečné erupce, uvolnění metanu z mořských sedimentů a další geologické jevy. Britští vědci nyní přišli s nezvyklým vysvětlením nadprůměrně teplého klimatu, které panovalo v druhohorách. Nezanedbatelný podíl na něm prý měli býložraví dinosauři.
Sauropodní dinosauři, k nimž patřily i mohutné býložravé druhy charakteristické zavalitým tělem a malou hlavou na dlouhém krku, plnily v druhohorních ekosystémech roli dnešních přežvýkavců. A stejně jako krávy pravděpodobně měli ve svých žaludcích symbiotické bakterie, které jim pomáhaly trávit rostlinnou celulózu. Odpadním produktem jejich metabolismu proto byl metan - jeden z nejdůležitějších skleníkových plynů.
Trojice odborníků z liverpoolské John Moores University, University of London a University of Glasgow se pokusila odhadnout celkové množství metanu, které sauropodi v době svého největšího rozmachu před 150 miliony lety mohli vyprodukovat. Své závěry vědci publikovali v časopise Current Biology.
Dospěli k závěru, že dinosauři mohli do atmosféry uvolnit až 520 milionů tun metanu ročně, což je srovnatelné s celkovou dnešní produkcí ze všech zdrojů dohromady. Ta se pohybuje kolem 550 milionů tun, k čemuž přežvýkavci přispívají 50 až 100 miliony tun. Před průmyslovou revolucí v 19. století se celková produkce metanu světovými ekosystémy pohybovala okolo 200 milionů tun.
Vědci ke svému závěru dospěli s pomocí jednoduchého matematického modelu. Připouštějí však, že jde jen o kvalifikovaný odhad zatížený řadou nejistot. Při zadávání klíčových parametrů do modelu se však prý drželi spíše konzervativních hodnot, takže skutečný objem dinosaury produkovaného metanu mohl být ještě větší.
Paleontologické nálezy dokazují, že sauropodi byli před 150 miliony lety rozšířeni prakticky po celém světě. Jejich průměrný zástupce vážil kolem dvaceti tun, a když vědci vzali v úvahu pravděpodobnou rychlost jejich metabolismu, dospěli k závěru, že jedno zvíře vyprodukovalo denně asi 1,9 kilogramu metanu. Hustota jejich populace dosahovala jednotek až několika desítek dospělých jedinců na kilometr čtvereční. Na druhohorních pláních to zřejmě příliš nevonělo...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.