"Revoluce v Česku"
Houby budou až do listopadu, díky vedru se objeví i nové druhy
17.09.2018 15:55
Vzhledem k oteplování klimatu se v českých lesích mění i spektrum hub. Lidé mohou nacházet teplomilnější druhy, které se zde dříve nevyskytovaly nebo rostly jen výjimečně. Jde například o hřib rubínový a bronzový nebo běločechratku trojbarvou. Řekl to mykolog Jihočeského muzea Miroslav Beran. Skladba hub se podle něj takto změnila v posledních několika letech.
"Jsou to druhy, které byly velice vzácné a vyskytovaly se jen na nejteplejších místech, jako hráze rybníků. Teplomilné houby, které rostly jen v jižní Evropě, se postupně posouvají na sever," uvedl Beran.
Změna klimatu podle něj také mění houbařskou sezonu. Například kvůli nedostatku srážek nerostou houby souvislou dobu. "Jedná se o čím dál víc nárazovou záležitost. Voda je zkrátka pro houby limitující faktor," uvedl. Oteplování podle Berana ale způsobuje i to, že houbařská sezona se posouvá do pozdnějšího období. "Zatímco dříve se končilo v říjnu, nyní lidé houby nacházejí i v listopadu," řekl.
Výkyvy počasí se projevily i letos. Beran uvedl, že houby rostly ve větší míře na přelomu června a července a pak dva měsíce prakticky vůbec. Situace se změnila v posledních dnech, což ovlivnilo větší množství srážek ze začátku září. Vzhledem k tomu mohlo Jihočeské muzeum uspořádat výstavu, která dnes v Českých Budějovicích začala. "Její termín určujeme vždy s předstihem a pak musíme doufat, že houby porostou. Letos jsme měli víc štěstí než rozumu, protože ještě pár dní před začátkem výstavy toho v lesích moc nebylo," uvedl.
Koncem minulého týdne se však situace změnila a nyní lidé nacházejí spoustu hub. První den výstavy v Jihočeském muzeu nabídl veřejnosti na 350 druhů hub a spektrum se podle Berana ještě v následujících dnech rozšíří. "Do počtu druhů se jedná o jednu z nejpovedenějších výstav za posledních několik let," řekl
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.