Utah
Největší žijící organismus naší planety chřadne. Vinni nejsou jen lidé
20.10.2018 05:56 Původní zpráva
Pando, rozsáhlá kolonie geneticky totožných stromů topolu osikovitého v americkém státě Utah, pomalu umírá, tvrdí vědci. Ačkoliv byly vynaloženy velké prostředky na snahu pro zachování této jedinečné kolonie, kýžený výsledek se nedostavil a les se stále zmenšuje. Informoval o tom britský server The Independent.
Pando je kolonie naklonovaných stromů, jejíž počet se pohybuje kolem 40 tisíc. Díky tomu, že všechny topoly jsou geneticky stejné, považují se za jeden celek, tudíž jde o největší a nejtěžší žijící organismus na naší planetě.
Vědci tipují stáří kolonie až na 80 tisíc let. Nejen vlivem lidského zásahu se ale les postupně zmenšuje. "Pando pravděpodobně existuje už několik tisíc let, a i když neznáme žádný způsob, jak jeho stáří určit přesně, tak nyní během naší hlídky kolabuje," konstatoval profesor ekologie Paul Rogers ze státní univerzity v Utahu.
Rogers provedl s kolegou Darrenem McAvoyem komplexní analýzu Panda na základě 72 let staré sekvence fotografií a společně došli k závěru, že počet stromů neustále klesá. Les se nepatrně, ale postupně zmenšuje, za což může především člověk. Lidstvo si své teritorium neustále rozšiřuje a střet s tak obrovskou kolonií stromů je tedy nevyhnutelný.
Hlavním problémem pak je, že člověkem poškozená oblast se v lese nedokáže správně obnovit. Svůj negativní podíl na tom ale mají také čím dál delší období sucha a proniknutí jelenů do lesa, kteří okusují kůry mladých stromků, což značně brzdí snahu ekologů o jejich obnovení.
"Po značných investicích ve snaze ochránit Pando jsme s konečným výsledkem zklamáni," přiznal profesor Rogers. Zpočátku se sice zdálo, že postavení plotů proti jelenům přináší pozitivní efekt, jakmile ale tuhle metodu ochránci použili na větší část lesa, tak už nedokázali zvěři v proniknutí do lesa zabránit. Jeleni zkrátka dokázali vyhledat slabé body v plotech nebo dokonce dokázali ohrady přeskočit.
"Kromě ekologických hodnot slouží Pando také jako symbol přirozenosti člověka. Nejen na regionální, ale i na mezinárodní úrovni pomáhají tyhle stromy silně vytvářet a udržovat biodiverzitu. Byla by velká škoda, kdybychom se stali svědky tak významného zmenšení tohoto ikonického lesa," uzavřel Rogers.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.