Následky radiace
Ptáci z okolí Černobylu mají údajně menší mozky
06.02.2011 15:00
Ptáci žijící v okolí ukrajinského Černobylu mají v důsledku radiace, jíž byly vystaveny minulé generace, o pět procent menší mozek než jejich druhové v jiných krajích. Vyplývá to ze studie zveřejněné časopisem PLoS One. Odborníci výsledek založili na srovnání 550 jedinců náležejících ke 48 druhům.
Výzkumu vedeného americkým profesorem Timothy Mousseauem se zúčastnili znalci z Norska a Francie.
Čtvrtý reaktor černobylské jaderné elektrárny vybuchl 26. dubna 1986. Byla to největší havárie v dějinách jaderné energetiky a stopy radioaktivního zamoření jsou patrné v téměř všech zemích severní polokoule. Do uzavřené zóny v okolí reaktoru mohou jenom vědci, kteří zjišťují dopad katastrofy.
Profesor Anders Moller z univerzity v Paříži loni zveřejnil zatím největší výzkum o stavu divokých zvířat v Černobylu a došel v něm k závěru, že v okolí místa havárie ubývá druhů savců i hmyzu.
V čerstvé studii se skupina, v níž byl i Moller, zaměřila na ptáky. Odchytávali je v osmi zalesněných oblastech u Černobylu, v nichž byl už předtím zjištěn úbytek větších zvířat i bezobratlých druhů.
Následky radiace
Při porovnání tělesných parametrů s ptáky z jiných krajů se ukázalo, že černobylští opeřenci mají mozek o pět procent menší. Je známo, že je-li to nezbytné k přežití, některé orgány se u ptáků vystavených stresu zmenšují. Například u migrujících druhů se zmenšily ty z orgánů, které odebírají při letu mnoho energie. Mozek je ale i v takových situacích ušetřen. Jeho zmenšení v případě černobylských ptáků je připisováno vystavení radiaci u předků nynějších jedinců.
Přesný mechanismus jevu není jasný. Ví se, že vysoká radiace u zvířat vyvolá oxidační stres a že organismus jej vyvažuje využitím tělesných antioxidantů. Pak ale zvířata čelí další radiaci už silně oslabená, a to právě může přispět ke zmenšování mozku. Anebo může radiace vyvolat chybu při vývoji mozku, jenomže pak by bylo na ptačích tělech asi redukovaných orgánů víc - ne jenom mozek.
Jednodušším vysvětlením je, že se ptáci vyvíjejí hůř prostě proto, že kolem Černobylu nemají k dispozici rozmanitý hmyz. Ve vědeckém světě se však zatím neví o žádném jiném druhu, u nějž by se zmenšil mozek z nedostatku potravy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.