Dinosauři
Řev Tyrannosaura rexe připomíná ptačí zpěv, šokovali vědci
16.12.2017 04:30 Původní zpráva
Vědci z Texaské univerzity dokážou nyní reprodukovat řev Tyrannosaura rexe. Zvuk, který pradávný ještěr vydával, se nepodobá ani vlčímu vytí, či řvaní tygra, ale překvapivě ptačímu zpěvu. Informaci uvedl server daily.mail.co.uk.
Řev Tyrannosaura rexe se podobá kombinaci zvuků, které vydávají bukač velký, což je pták z čeledi volavkovití, a aligátor čínský. Není se čemu divit, právě dinosauři jsou nejbližšími příbuznými ptáků a aligátorů. Ptáci se údajně vyvinuli ze skupiny masožravých dinosaurů deinonychosaurů a krokodýli a aligátoři patří mezi archosaury, což je velká skupina živočichů náležící do třídy plazů. V důsledku toho byly výkřiky několikatunového masožravce sice jemné, ale velmi zastrašující. Podle vědkyně Julie Clarkové, která se na výzkumu podílela, nebylo tedy vyobrazení tyranosaura ve filmu Jurský park zcela přesné, řev rozhodně neměl takovou sílu.
"V současné době vydávají ty nejděsivější zvuky predátoři, jako je vlk nebo tygr. Pochybujeme ale, že se jim křik Tyrannosaura rexe něčím podobal," vysvětluje paleontolog Chris Pakham, který na výzkumu spolupracoval. Před 66 miliony let byl Tyrannosaurus rex nejnebezpečnější predátor na zemi a pravděpodobně nemusel ani příliš otevřít tlamu, aby vydal zlověstný zvuk. Charakteristické nízkofrekvenční "vrčení" bylo slyšet z velké vzdálenosti, což mělo velký význam v komunikaci s ostatními tyranosaury.
"Domnívám se, že lidský strach z nízkofrekvenčního šumu, který se často objevuje v hororových filmech, může mít spojitost s pradávným křikem Tyrannosaura rexe a lidským instinktem," odhaduje profesorka Clarková. Nízko položený zvuk je ve většině případů vydáván velkými zvířaty, kterých se přirozeně bojíme. Na videu je zachycen co nejreálnější zvuk, který mohl predátor vydávat.
V září loňského roku dokázal tým z Itálie zrekonstruovat hlas yettiho neboli sněžného muže, který žil před více než pěti tisíci lety. Mumie tohoto "pračlověka" byla objevena v roce 1991 v nadmořské výšce 3200 metrů. Ukázalo se, že byl jeho hlas poměrně chraplavý, ale skoro stejný jako u dnešních lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.