Basilosaurus
Starověký "královský ještěr" lovil i velryby, zjistili vědci
11.01.2019 05:45 Původní zpráva
V Egyptě našli ve vykopávkách kosti vyhynulého kytového dravce basilosaura. Vědcům se dokonce podařilo zjistit, jaké bylo poslední jídlo kdysi obrovského predátora oceánů, který žil před miliony lety. Objevem byli překvapeni, neboť se jednalo o velryby. Informoval o tom britský server The Independent.
Basilosaurus byl sice dravec, ale jeho anatomie těla byl podlouhlá, hadovitá. I proto se mu podle řeckého názvu přezdívá "královský ještěr". Přesto dokázal podle nových zjištění pozřít velryby. Doposud se mělo za to, že se živil jen různě velkými rybami.
Paleontologové, kteří našli kostru zhruba patnáctimetrového basilosaura už před devíti lety poblíž Káhiry, postupně našli v tělní dutině dravce větší kosti patřící jinému druhu starověkých velryb, dorudonovi, což naznačuje, že šlo o kořist. Jejich domněnku navíc podpořil další fakt, a sice že na lebkách velryb se našly otisky zubů, náznaky vražedného útoku.
Experti si také myslí, že místo, kde kostru starověké velryby našli, bylo jednou z oblastí, kde dorudoni přiváděli na svět svá mláďata, takže se místo stalo pro basilosaura lovištěm.
Vědci, kteří své závěry publikovali v odborném časopise PLOS ONE, přiřazují tohoto predátora k dnešním kosatkám dravým. Ty sice dosahují délky sotva poloviční, než dorůstal tehdejší basilosaurus, ale i ony jsou známy tím, že loví jiné velryby. Na většího jedince se vrhají ve skupině, aby měly větší šanci na úspěch.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.