Záhada
Tuleň s úhořem v nose aneb Nový fenomén, který vědci nechápou
07.12.2018 16:38 Původní zpráva
Ohrožený druh tuleň havajský čelí nové neobvyklé hrozbě, která mate i samotné vědce. V posledních dvou letech se několikrát objevili tuleni, kterým trčel z nosu úhoř. Ten jim může způsobit problémy během lovu potravy nebo rozšířit v těle infekci. Informoval o tom server The Guardian.
Zapletení v rybářských sítích či různé choroby, na něž jsou tuleni hákliví. To jsou nejčastější z řady hrozeb, kterým tento ohrožený druh čelí. Nově ho však ohrožují také úhoři. A vědci nedokáží vysvětlit, proč.
Neobvyklý obrázek tuleně, jemuž z nosu trčí úhoř, sdílel tento týden na svém facebooku Národní úřad pro oceán a atmosféru (Noaa). Přitom nejde o ojedinělou vzácnost, stejných případů zaznamenali vědci v posledních dvou letech několik.
"Tuleně havajské intenzivně monitorujeme už čtyři dekády a za celou tu dobu se nic podobného nestalo. Teď už se to stalo třikrát nebo čtyřikrát a my vůbec nevíme proč," potvrzuje Charles Littnan, vedoucí vědec Noaa z programu pro havajské tuleně.
První takový případ zaznamenal v létě 2016. Když poslal svým kolegům z oboru e-mail s přiloženou fotografií, mysleli si, že jde o vtip. Od té doby se tento problém několikrát opakoval, až vědce donutil k vypracování plánu na odstranění úhořů z oblastí, kde se tuleni nejvíce pohybují.
"Pohodlně se tam (v nose) usadí, takže musíte tuleně pevně spoutat, abyste mohli úhoře vytáhnout. Jeden z nich se dokonce dostal tak daleko, že to bylo, jako když kouzelník tahá z klobouku vlajky všech států. Prostě jsme museli tahat a tahat," popsal Littnan a dodal, že zatím se vždy podařilo úhoře úspěšně vytáhnout, aniž měl tuleň nějaké zdravotní následky.
Dvě možná vysvětlení
I když na první pohled může jít o úsměvnou podívanou, pro tuleně je pobyt netradičního parazita v nose nebezpečný. Může mu způsobit infekci nebo dokonce negativně ovlivnit jeho schopnost potápět se během lovení potravy. Když se tuleň potopí, své nosní dírky těsně uzavře. S úhořem v nose se mu to však provádí mnohem hůře.
Vědci zatím přišli se dvěma vysvětleními. Jedna teorie vychází z toho, že tuleni svou potravu často spolknou bez delšího přežvýkání a následně úhoře prostě vyvrhují právě nozdrami. Druhé možné vysvětlení je, že úhoři se v nezvyklém úkrytu snaží schovat během nájezdu tuleňů, kteří slídí po potravě pod kameny.
"Kdybych musel hádat, řekl bych, že jde o jednu z opravdu podivných zvláštností. Pokud pozorujete přírodu už nějaký ten pátek, na podivné věci narazíte," uzavírá Littnan.
Tuleň havajský je v USA klasifikován jako ohrožený druh, jehož aktuální populace se pohybuje kolem 1400 jedinců.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.