Výrobci chytrých zařízení nehrají na bezpečnost, ale na cenu. Ohrožují tím soukromí dětí i firemní peníze.
Německo zakázalo chytré hodinky, kterými rodiče šmírovali učitele svých dětí. Problém hodinek ale není jen v jejich monitorovací funkci. Vysílají nezašifrovaná data a je snadné se do nich nabourat, tvrdí Vladislav Iliushin, odborník na zabezpečení internetu věcí ze společnosti Avast Software.
"Hodinky nemají žádné šifrování a jsou to v podstatě chodící odposlouchávací zařízení ve školkách a školách. Kdokoli se na ně může připojit a odposlouchávat je," říká.
PENÍZE, NEBO BEZPEČNOST
Chytrou televizi si nainstalujete a na to, že je v síti, zapomenete. Protože je tak snadné na ni zaútočit, stává se to čím dál častěji, tvrdí Iliushin a popisuje nejobvyklejší problém: "Podle našeho výzkumu je přibližně pětina zařízení na českém internetu špatně zabezpečená. Běžné je používání přístupových údajů nastavených výrobcem, tedy například jméno admin, heslo 12345."
"Celá síť je zabezpečena tak jako nejslabší zařízení v ní připojené," říká Iliushin.
Zabezpečenou síť má prý firma pouze do doby, než do ní někdo připojí třeba nezabezpečený kávovar. "Prodávají se internetové kávovary, kamery a mnoho dalšího. Přes taková připojená zařízení se někdo může nabourat do sítě společnosti a pak v ní přistupovat ke všem firemním počítačům. Pomocí takzvaného ransomwaru lze podnik vydírat, prostřednictvím malwaru mu ukrást citlivá data nebo škodit a pokusit se smazat třeba server," uvádí Iliushin rizika internetu věcí pro firmy.
CELÝ TEXT NALEZNETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU FAKTOR S, KTERÝ VYCHÁZÍ KAŽDÝ ČTVRTEK.