Výukové centrum
Bioskop umožňuje poznat přírodní vědy atraktivní formou
12.09.2018 11:17
Ve výuce přírodních věd na některých základních a středních školách je stále málo prostoru pro experimenty, praktické vyzkoušení a poznání některých jevů. Školám chybí vybavení, někdy jsou rezervy také v kvalifikaci učitelů. Informoval o tom Lumír Krejčí, předseda vědecké rady výukového centra Bioskop Masarykovy univerzity v Brně.
Bioskop se snaží přilákat děti a mladé lidi ke studiu přírodovědných oborů a seznámit je s prací vědců. Za uplynulých pět let prošlo jeho programy 13 tisíc účastníků. Nabízí různě orientované kurzy, tematické hodiny, kroužky i letní školy. Existují také kurzy pro pedagogy, kteří poté mohou nové poznatky a metody přenášet do praxe.
"Spíše než přednášky a demonstrace nabízíme možnost vše si vyzkoušet," řekl Krejčí. Kurzy vedou dva lektoři, snaží se formou diskuse zjistit, co už účastníci o tématu vědí, a vedou je k tomu, aby na důležité věci přišli sami. Součástí jsou pokusy u laboratorních stolů v malých skupinách.
Když účastníci na vlastní oči vidí, jak některé jevy fungují, snáze je sami pochopí. "Třeba v kurzu DNA si sestaví model šroubovice, pak izolují DNA z vlastních slin," uvedla koordinátorka aktivit Petra Matulová.
Někteří studenti, kteří prošli Bioskopem, už nyní působí jako lektoři. "Chci předat všem, že to není jen o těch 'škaredých' vzorcích, těžkých příkladech a hodinách studia," uvedla lektorka Veronika Křešťáková.
Kateřina Kudličková se přes Bioskop dostala ke středoškolské odborné činnosti a v 19 letech už pracuje ve výzkumu. Informace dál předává mladším jako lektorka. "Kdybych se nedozvěděla, že existuje taková organizace, kdo ví, co bych teď dělala," uvedla Kudličková.
Lidé, kteří stojí za Bioskopem, chtějí jeho činnost dále rozvíjet. Neočekávají, že se ze všech účastníků kurzů stanou vědci. "Snažíme se jim ukázat tu možnost, směr, kterým se mohou vydat," uvedl Krejčí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.