Využití v medicíně
Den biomechaniky přiblíží středoškolákům náhrady tkání
11.04.2018 09:32
Přiblížit středoškolským studentům obor biomechaniky a jeho přímé využití v medicíně má středeční Národní den biomechaniky. Ve světě má tradici, v Česku ho letos poprvé pořádá Česká společnost pro biomechaniku a pracovníci Fakulty strojní ČVUT. Zájemci se v krátkých přednáškách dozvědí třeba to, jak funguje lidská kost nebo zda se náhrady tkání dají vyrábět na 3D tiskárně. Akce je spojená s výstavou v Národním technickém muzeu v Praze.
Přednášky začnou v muzeu ve 13.00. "Během krátkých přednášek odborníků z několika oborů chceme studentům představit biomechaniku jako vědu propojující znalosti z fyziky, matematiky a biologie s přímým využitím v medicíně, sportu nebo umění," uvedl Tomáš Suchý, vedoucí oddělení kompozitních a uhlíkových materiálů Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR a člen České společnosti pro biomechaniku.
Suchý studentům ukáže možnosti kostního tkáňového inženýrství. Další přednášky se týkají poruch hlasu, testování bezpečnosti vozidel pomocí virtuálního modelu člověka nebo počítačových simulací, které pomáhají lékařům. Pavel Růžička z Fakulty strojní ČVUT se zaměří na technologii 3D tisku. Lze ji využít například pro ortopedické pomůcky a v posledních dvou letech se prosazuje i do výroby implantátů.
Národní den biomechaniky je spojený s výstavou Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně v Národním technickém muzeu. Jsou na ní stovky exponátů, například i sluchadlo, jaké používal skladatel Bedřich Smetana. Návštěvníci budou moci porovnat také současná umělá srdce se srdečním čerpadlem, jaké se v 70. letech testovalo v Brně. Pro návštěvníky Národního dne biomechaniky bude expozice přístupná i s komentářem odborníků, kteří se na ní podíleli. Samostatně mohou lidé na výstavu do muzea zajít od 10. do 27. května.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.