Nelehké úkoly
Skvělý úspěch! Čeští studenti zazářili na chemické olympiádě
28.07.2018 17:50
V Mezinárodní chemické olympiádě obsadili studenti z Česka čtvrté místo, předstihla je Čína, USA a Korea. Češi získali tři zlaté a jednu stříbrnou medaili, což je nejlepší umístění v novodobé historii olympiády. Uspěli mezi 300 účastníky ze 76 zemí. Uvedli to v sobotu pořadatelé soutěže.
Nejlepším reprezentantem z Česka se stal Jan Obořil, student Gymnázia Brno-Bystrc, který v absolutním pořadí skončil osmý mezi třemi sty účastníky. Obořil si letos už jeden velký úspěch připsal, byl členem tříčlenného týmu, který v evropské přírodovědné olympiádě EUSO zvítězil v konkurenci 50 týmů z EU.
Kromě Obořila získali zlaté medaile v chemické olympiádě také Josef Tomeček a Miroslava Novoveská. Další student z ČR Richard Veselý má stříbro. Medaile se u těchto typů velkých soutěží dostávají za získání určitého počtu bodů, na zlato letos dosáhlo 35 účastníků. Celkovým vítězem soutěže se stal Čching-jü Čchen z Číny.
Medailistům pogratuloval k výsledku Karel Melzoch, rektor Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT), která byla jednou z pořádajících institucí letošního ročníku. "Chemie nepatří v našich školách mezi příliš oblíbené obory, a přesto dokážeme držet krok se světovou špičkou," ocenil rektor.
Soutěžící museli splnit jedenáct úkolů, z toho osm teoretických a tři praktické. Analyzovali například složení jedné ze slovenských minerálních vod, v další úloze museli určit původ zbarvení českého granátu nebo připravit s pomocí Sava organickou sloučeninu. Zadání pro ně vytvořili vědci z VŠCHT, Univerzity Karlovy, Akademie věd ČR a také z Univerzity Komenského v Bratislavě, která olympiádu spoluorganizovala.
Podle prezidenta soutěže pro ČR Petra Holzhausera je úspěch české čtveřice o to cennější, že studenti letos neměli pro přípravu tak dobré podmínky jako v předešlých letech. Důvodem byly starosti pořadatelů s organizací mezinárodního kola. "Ale kluci s Mirkou se evidentně sami vyhecovali a perfektně připravili," uvedl Holzhauser.
Letošní ročník olympiády byl výjimečný i tím, že ho pořádaly společně dvě země, a to Česko a Slovenko. "Možnost organizovat olympiádu je velká vzácnost. Nám pomohla především skutečnost, že první ročník soutěže se konal před 50 lety v Praze a že letos slavíme sto let od vzniku samostatného Československa," uvedl Holzhauser. Československo, Polsko a Maďarsko patří mezi zakladatelské státy soutěže, postupně se přidávaly další státy a od roku 1990 je otevřená zemím z celého světa. Soutěž je určená pro středoškolské studenty, každá ze zúčastněných zemí do ní smí vyslat nanejvýš čtyři soutěžící.
Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo v sobotu odpoledne v Rudolfinu. Uspořádání celé mezinárodní akce vyšlo na 45 milionů korun, o náklady se podělily Česko a Slovensko rovnoměrně. V ČR soutěž podpořilo ministerstvo školství, pražský magistrát, Praha 5, Český olympijský výbor a také soukromé subjekty, zejména Unipetrol.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.