Nepublikované snímky
Výstava v Cambridge ukazuje fotky z vykopávek Tutanchamonova hrobu
04.07.2018 13:05
Cambridgeská univerzita uspořádala výstavu fotografií Harryho Burtona, který zdokumentoval vykopávky hrobu faraona Tutanchamona. Šlo o jeden z největších objevů 20. století, uvádí server BBC. Na výstavě budou k vidění i dosud nepublikované Burtonovy snímky. Za zhruba deset let, po které objevitel Howard Carter hrobku zkoumal, jich pořídil přes 3400. Výstava v univerzitním muzeu archeologie a antropologie potrvá do 23. září.
Burtonovy fotografie jako celek prozkoumala kurátorka výstavy profesorka Christina Riggsová; k dispozici měla negativy, publikované i odložené fotografie. Podle ní sbírka poskytuje fascinující nový pohled na úžasný objev z roku 1922. "Mění to celý pohled na starý Egypt, na Egypt moderní i na archeologii," řekla Riggsová.
Expozice se neobejde bez fotografie dřepícího Cartera, jak hledí dveřmi do prostoru za nimi. Pořízena ale byla až po objevu, v roce 1924, a byla nainscenována tak, aby dělala dojem, že egyptolog poprvé hledí na svůj objev. Ve skutečnosti se díval skrze pootevřené dveře do jemu již známé hrobky. Za nimi ale stál Burtonův asistent a reflektory osvětlil Carterovu tvář tak, aby to vyvolávalo tajemný dojem.
Na vykopávkách bylo zaměstnáno přes sto dělníků, mezi nimi i chlapci a dívky. Burton zachytil například přesuny těžkých krabic s artefakty po kolejnicích mezi hrobkou v Údolí králů a Luxorem, vzdáleným zhruba deset kilometrů. Odtud se cenný a střežený náklad přesouval lodí do Káhiry. To vše i za osmatřicetistupňového vedra, v němž, jak řekl Carter, se kolejnice rozpalovaly tak, že se jich nebylo možné dotknout.
Slavnou Tutanchamonovu pozlacenou masku vykládanou polodrahokamy Burton vyfotografoval roku 1925. Pořídil 20 snímků ze všech možných úhlů. Některé fotografie nebyly nikdy publikovány a byly určeny výhradně archeologům. Na jednom snímku je zachycena mumifikovaná faraonova hlava vztyčená na dřevěné podložce a podpíraná do svislé polohy štětcem maskovaným páskou. Fotografie tohoto panovníka byly poprvé zveřejněny až v 60. letech, kdy se v Paříži konala první výstava na téma Carterova objevu.
Cambridgeská výstava odhaluje také Burtonovu techniku. Jeden snímek například zachycuje dřevěné lehátko nalezené v hrobce. Stojí na bílé látce, kterou za lehátkem drželi dva malí Egypťané ve svislé poloze a měli za úkol s plátnem třást, takže na výsledném snímku pak vynikla ostrá podoba předmětu proti rozostřenému pozadí.
Burton, syn truhláře, se naučil fotografovat ve Florencii, kde se seznámil s bohatým Američanem Theodorem Davisem, jehož vášní byly egyptské vykopávky. Před smrtí stačil Burtona doporučit newyorskému Metropolitnímu muzeu, které Burtona vyslalo do Egypta. Burtonovy fotografie se vystavovaly také v České republice, a to před 11 lety, kde asi 40 jeho snímků z Tutanchamonova hrobu vystavili v Přibyslavi. Přivezl je tam jako do svého rodiště egyptolog Jaromír Málek působící v Británii.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.