Astronomický den
V Jizerkách a Beskydech budou pozorovat nejtmavší nebe
16.05.2013 19:10
Astronomický den ve dvou oblastech s nejtmavší oblohou v České republice pořádá tuto sobotu Astronomický ústav Akademie věd ČR. Jde o česko-polskou jizerskou oblast a česko-slovenskou beskydskou oblast. Lidé budou mít možnost se naučit poznat noční oblohu a vidět slabé nebeské objekty pomocí profesionálních dalekohledů. Akce je pro veřejnost zdarma.
Jarní astronomický den v Beskydech uvedou na chatě Švarná Hanka ve Starých Hamrech přednášky se základními informacemi o obloze a nebeských objektech. Poté bude následovat komentovaná prohlídka oblohy a pozorování dalekohledy. Beskydská oblast je mimo jiné jedinou oblastí tmavé oblohy v Česku, kde lze podle odborníků najít volně ležící meteority. Pocházejí z meteoritu Morávka, který do oblasti dopadl v roce 2000.
Akce na Jizerce se uskuteční tentýž den a dalekohledy budou připraveny pro pozorování Slunce i večerní oblohy. Pro zájemce bude připraveno i mobilní nafukovací planetárium.
Noční prostředí Jizerských hor v údolích Jizery a Jizerky je podle astronomů poměrně dobře zachováno. Ačkoliv je na tomto místě noční obloha přibližně dvakrát jasnější než světlem vůbec neznečištěné nebe, přece jen je zde mnohem tmavší než ve městech. Tam může být jas noční oblohy více než čtyřicetkrát větší než přírodní.
Světelné znečištění považují astronomové za závažný globální problém, který může ovlivňovat životy lidí i zvířat. Světlo uměle přidané do venkovního prostředí v noci je podle nich škodlivé. Setkávají se s ním obyvatelé všech hustě osídlených oblastí, zejména pak lidé žijící ve velkých městských aglomeracích. Právě ty zaplavuje mnoho mnohdy bezúčelových světelných zdrojů, jako jsou reklamní poutače.
Problematice světelného znečištění se věnuje i celosvětová kampaň Globe at Night, která ho mapuje každoročně mezi lednem a květnem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.