Snížení napětí
Američané vzkazují Číně: Promluvte Kimovi do duše!
17.02.2017 15:31 Aktualizováno 17.02. 20:03
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson na první schůzce se svým čínským protějškem Wangem I vyzval Peking, aby všemi dostupnými prostředky působil na Severní Koreu, a přispěl tak ke snížení napětí na Korejském poloostrově. Tillerson, který se s šéfem čínské diplomacie sešel v rámci summitu ministrů zahraničí zemí G20 v Bonnu, výzvu vyslovil jen několik dní poté, co KLDR otestovala balistickou střelu středního doletu.
Tillerson podle svého mluvčího Marka Tonera během setkání s Wangem rovněž zdůraznil rostoucí nebezpečí, které představuje severokorejský jaderný program a program vývoje balistických střel. Kromě KLDR se ministři soustředili na jednání o otázkách vzájemného obchodu a investic, dodal americký mluvčí.
Wang později na bezpečnostní konferenci v Mnichově řekl, že by všechny státy měly aktivně hledat cestu, jak obě Koreje znovu dovést k jednacímu stolu. Čína je podle něj připravena hrát konstruktivní roli prostředníka.
Čínský ministr zahraničí se také vyslovil pro další rozvoj vztahů mezi Pekingem a Washingtonem. Zároveň apeloval na multilaterální, a nikoli unilaterální řešení světových problémů. Z příklonu k jednostranným krokům, které budou brát jen malý ohled na spojence, mají obavy někteří pozorovatelé administrativy nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Setkání ministrů zahraničí USA a Číny bylo první oficiální schůzkou představitelů těchto mocností po Trumpově nástupu do úřadu. Trump se s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem před týdnem spojil telefonicky. Mimo jiné ho ujistil, že bude respektovat politiku jedné Číny. Peking ocenil Trumpův postoj a oba prezidenti si slíbili, že se vzájemně navštíví.
Tillerson už dříve ubezpečil americké spojence Jižní Koreu a Japonsko, že Washington je odhodlán bránit je v případě útoku z Pchjongjangu. Čína je prakticky jediným spojencem severokorejského režimu.
Severní Korea v neděli oznámila, že provedla "úspěšný test nového typu rakety země-země středního až dlouhého doletu, která je schopna nést jadernou hlavici". Jihokorejské ministerstvo obrany je přesvědčeno, že nejnovější raketový test KLDR byl provokací, jejímž cílem bylo vyzkoušet reakci nového šéfa Bílého domu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.