Startují namátkové kontroly cestujících ve vlacích v USA
14.07.2008 18:13
Cestující v amerických vlacích budou podrobováni namátkovým bezpečnostním kontrolám podobným těm, které jsou povinné na letištích. Po testovacím provozu na východním pobřeží začne největší železniční dopravní společnost Amtrak od podzimu zavádět prohlídky na celé území Spojených států.
"Chceme ukázat obranné postavení proti možným teroristům," prohlásil šéf bezpečnosti Amtraku Bill Rooney o projektu, který má stát deset milionů dolarů ročně (asi 150 milionů korun).
Tímto krokem chce společnost odradit teroristy od případných útoků jako v Madridu a Londýně, kde výbuchy bomb v letech 2004 a 2005 ve vlacích, metru a autobusu připravily o život celkem téměř 250 lidí a dalších více než 2200 zranily.
I když podle vyjádření ministerstva vnitřní bezpečnosti USA nic nenaznačuje bezprostřední teroristické hrozbě namířené proti železnici, odborníci na bezpečnost a členové Kongresu úsilí Amtraku vítají. I když podle nich přichází se zpožděním.
Opatření má odradit a případně odhalit teroristy, kteří by zamýšleli umístit nálože ve vagonech. Amtrak už před časem oznámil, že vytvoří dokonale vycvičené mobilní bezpečnostní jednotky, které budou kontrolovat zavazadla cestujících a sledovat jejich chování v čekárnách i během jízdy.
Na východním pobřeží USA už společnost takové kontroly uvedla v život. Nepravidelně je nařizuje na trati mezi Washingtonem a Bostonem, Filadelfií a Harrisburgem a na nádraží v Chicagu. Další jednotky začnou s bezpečnostními prohlídkami od podzimu na trati mezi kalifornskými městy San Diego a San Jose. Během příštího roku Amtrak kontroly rozšíří na další tratě a města.
Při předem neohlášených prohlídkách nastoupí k vlaku ozbrojení agenti, kteří namátkou vybírají cestující ke kontrole zavazadel. Agenti v civilu zároveň sledují chování lidí v čekárnách a ve vagonech. Další příslušníci jednotky v plné polní a s poloautomatickými puškami na prsou střeží nástupiště. Nechybí ani psi vycvičení na hledání výbušnin. Amtrak tvrdí, že tímto způsobem chce případným teroristům vzkázat, že nádraží a vlaky pro ně nejsou snadným cílem.
Ochránci občanských práv, kteří zpravidla podobné kroky kritizují, postup Amtraku nechávají zatím vesměs bez odezvy. John Reinstein z bostonské pobočky Americké unie na obranu občanských práv (ACLU) řekl deníku USA Today, že ačkoli s bezpečnostními prohlídkami obecně nesouhlasí, nevidí ve strategii Amtraku velký problém - pokud kontroly nejsou příliš dotěrné a pokud namátkový výběr cestujících je skutečně namátkový.
Na zvýšení bezpečnosti železniční dopravy ale podobné přehlídky síly nemají moc velký vliv, domnívá se.
Podle jakých kritérií se budou cestující k prohlídkám vybírat, představitelé společnosti s odkazem na bezpečnostní důvody nesdělili. Amtrak pouze zveřejnil, že pasažér ji může odmítnout. Cestovat ale potom nesmí. Společnost mu vrátí jízdné a vykáže ho z nádraží. Podle velitele protiteroristických jednotek Joa Cranea se ale dosud nikdo kontrole nevzepřel.
Cestující vesměs opatření vítají jako posílení bezpečnosti. "Nezapomínají na to, co se stalo 11. září 2001," říká Crane s odkazem na teroristické útoky na newyorské Světové obchodní středisko a washingtonský Pentagon.
Lidna Rhodesová z New Jersey tisku řekla, že kontroly přijímá s potěšením. Je ráda, když vidí na nástupišti agenty - podle ní je to odstrašující síla vůči teroristům, kteří by mohli zaútočit, "když se nikdo nedívá". "Nemám s tím problém," souhlasí další cestující, Diane Salamonová z Oklahomy. "Je to důležité pro naši národní bezpečnost," cituje ji USA Today.
Foto: AP a Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.