Tajemný amazonský kmen objeven. Bude to jeho konec?
30.05.2008 15:03
Objevil svět nový, doposud nepoznaný indiánský kmen v brazilské Amazonii? Vědci provádějící letecký průzkum narazili na neznámé osídlení, které zřejmě nemělo kontakt s vnějším světem. Domorodci na letadlo mířili luky.
Tři téměř nahé postavy na mýtině jsou vidět na první fotografii. Dva muži, kteří mají těla pokrytá oranžovým barvivem, míří na prolétající letoun svými luky. Třetí postava se zdá být ženou a její tělo pokrývá černá, pouze ruce a obličej prozrazují její přirozenou barvu pleti.
Tato pozoruhodná fotografie je prvním důkazem existence jednoho z posledních kmenů žijících v džungli, které ještě nepoznaly civilizaci. Byla pořízena z letadla mířícího do hraniční oblasti mezi Peru a Brazílií.
„Přeletěli jsme jejich obydlí, abychom dokázali, že tam opravdu jsou, že opravdu existují," říká José Carlos dos Reis Meirelles Junior, expert na odlehlé kmeny žijící za hranicemi dosahu civilizace. „Je to velice důležité, protože někteří lidé pochybovali o jejich existenci."
Meirelles pracuje pro FUNAI, oddělení brazilské vlády pro vztahy s indiány. Fotografie podle něj pořídili až při druhém přeletu. Při tom prvním byly na prostranství mezi chatrčemi vidět desítky lidí.
Když se později na místo letadlo vrátilo, byl důsledek prvního kontaktu zjevný. Téměř všechny ženy a děti utekly do pralesa a nepřátelská reakce mužů s luky podle expertů znamená jediné. Kontakt s vnějším světem znamená pro indiány nebezpečí.
Proto se brazilská vláda snaží chránit celou oblast, kde by se mohlo vyskytovat ještě několik neobjevených kmenů. Obává se, že dobrodruhové a zvědavci by mohli tyto komunity ohrozit a nenávratně poškodit jejich společenství.
Na druhé straně hranice peruánští domorodci musejí ustupovat ropným vrtům, dolům nebo nelegální těžbě. Peruánský prezident Alan Garcia otevřeně zpochybňuje existenci civilizací netknutých kmenů.
Na druhé straně skupiny ochránců přírody přinášejí důkazy o ničení pralesa, když po proudu řeky směrem do brazilského státu Acre vyplouvají nečistoty z těžby ropy a dřeva. „Co se děje v této oblasti (Peru) je monumentální zločin proti přírodě, kmenům, fauně a svědčí o úplné iracionalitě se kterou my, 'civilizovaný svět', přistupujeme k zemi," rozohňuje se Meirelles.
Po desetiletích politického boje mají nyní domorodci právo vlastnit zemi a chrání je brazilské zákony. Londýnská organizace Survival International vede kampaň, která požaduje, aby Peru přijalo podobná opatření a chránilo zájmy indiánů.
Fiona Watsonová ze Survival International uvedla, že se peruánští domorodci snaží prchnout přes hranici do Brazílie. Jenže tam by se mohli dostat do konfliktu s místními kmeny, které ještě nikdo nikdy nespatřil. „Z fotografie je jasné, co chtějí sdělit. Chtějí, aby je civilizace nechala na pokoji," říká Watsonová.
Setkání s vnějším světem totiž bývá pro tyto kmeny zhoubné. Nemají totiž žádnou obranyschopnost proti běžným nemocem, jako je například chřipka nebo obyčejné nachlazení.
Zkušenost kmene Akunsu je příznačná. Kontakt s civilizací se udál zhruba před dekádou. Dnes je naživu pouhých šest příslušníků tohoto společenství. Všichni jsou příbuzní, nemohou mezi sebou uzavírat sňatky a očekává se, že do deseti let zmizí z povrchu zemského.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.