V Íránu by mělo podle prezidentského kandidáta Mohsena Rezáího vzniknout mezinárodní pracoviště na obohacování uranu, což by vyřešilo krizi kolem íránského jaderného programu. Rezáí to dnes řekl v rozhovoru pro agenturu AFP.
V letech 1981 až 1997 Rezáí velel republikánským gardám a nyní patří spolu s prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem ke konzervativním uchazečům o funkci hlavy státu. Proti této dvojici stojí dva reformátoři, bývalý premiér Mír Hosejn Músáví a někdejší předseda parlamentu Mahdí Karrúbí. První kolo voleb se bude konat 12. června.
ČTĚTE TAKÉ: Odposlouchávaný atomový šéf. Hledá se nástupce
Írán: velká čtyřka jde do boje o prezidentsví
Studie: Útok na jaderná zařízení Íránu nemusí vyjít
Írán obohacuje uran ve vlastních zařízeních a pod dohledem Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Tvrdí, že jeho cílem je získat palivo jaderných elektráren, avšak svět se obává, že Íránci usilují také o jadernou zbraň, k níž je obohacený uran nezbytný.
Ani jeden z prezidentských kandidátů v kampani neavizoval ochotu ustoupit Západu a technologie obohacování uranu se vzdát. Músáví řekl, že je o tom ochoten dále jednat.
Rezáí řekl, že Írán bude v obohacování uranu pokračovat. "V Íránu ale může vzniknout sdružení, jehož členy budou sousední i evropské země," řekl.
Podobné řešení už obsahoval loňský íránský návrh na řešení krize, avšak diplomatická jednání s Íránem jsou od září pozastavena. Americký prezident Barack Obama k nim chce přizvat Teherán, ale pod tlakem Izraele si přeje vidět pokrok do konce roku.
Rezáí, který nepatří k favoritům voleb, řekl, že v případě, že se stane prezidentem, hodlá změnit zahraniční politiku a zlepšit vztahy k Západu. "Co se zahraniční politiky týče, nevěřím v dobrodružné výroky, ani v pasivitu," řekl v narážce na Ahmadínežádovy projevy.
Rezáí, který už odešel z armády, také slíbil liberalizaci hospodářství, jež je nyní z více než 80 procent v rukou státu. "Potřebujeme ekonomickou revoluci. Budu bojovat proti vládním zásahům do ekonomiky a otevřu ji soukromému sektoru, Íráncům v zahraničí a také zahraničním investorům," prohlásil.
Otevřeně kritizoval Ahmadínežádovu hospodářskou politiku, když řekl, že prezident "ekonomiku řídil špatně a Íránu svými populistickými kroky ublížil".
Slíbil také zlepšení podmínek mladých Íránců a žen. Ty byly podle něj "odsunuty na okraj společnosti a přes dosažené vzdělání nedostávají dostatek příležitostí". "Jsem nakloněn zapojení žen do vlády a mnoho z nich bych jmenoval guvernérkami," řekl Rezáí.
Foto: ČTK/AP a Reuters