Rada bezpečnosti chce vyšetřit izraelský zásah
01.06.2010 11:38
Deset hodin trvalo rokování Rady bezpečnosti o včerejším zásahu izraelského komanda proti lodím, které vezly pomoc palestinské Gaze. OSN požaduje nestranné vyšetření incidentu. Rada zároveň akci, při níž přišlo o život nejmíň devět lidí, odsoudila.
Závěrečné prohlášení je umírněné ve srovnání s tím, co požadovaly arabské státy a Turecko. Ty se dožadovaly odsouzení izraelského útoku co nejrozhodnějším způsobem a chtěly také omluvu a nezávislé vyšetření. Izrael podle Ankary dokázal, že pohrdá hodnotami OSN.
ČTĚTE TAKÉ: Šok a nepochopení světa po izraelském krveprolití
"Jedná se o vážné porušení mezinárodního práva. Rovná se to banditismu a pirátství, státní vraždě. Stát, který jde touto cestou, ztratil svou legitimitu respektovaného člena mezinárodního společenství," řekl turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že je mu násilí líto, ale že izraelští vojáci pálili v sebeobraně. Odmítl také snahy odbourat tři roky trvající blokádu Gazy.
Krvavý incident se odehrál na turecké lodi Mavi Marmara a většina obětí je asi turecké národnosti. Šest plavidel chtělo prolomit blokádu palestinského pásma Gazy a dostat se do teritoriálních vod, jež podléhají Izraeli. Ten předem upozornil, že blokádu nezruší. Žádal posádky, aby s nákladem více než 10 tisíc tun humanitárního zboží zamířily buď do nějakého izraelského nebo egyptského přístavu, odkud pak bude zboží Palestincům dopraveno.
Blokáda má zabránit vyzbrojování radikálního hnutí Hamas, které pásmu vládne. Zavedena byla roku 2007, když se Hamas ujal moci násilím a porazil konkurenční Fatah. Podle aktivistů se lidé v Gaze v důsledku blokády potýkají s vážným nedostatkem základních potřeb, což Izrael popírá.
Na lodích byli i čtyři Češi, mimo jiné redaktor a kameraman České televize. Ti byli, podobně jako stovky dalších mezinárodních aktivistů, vyslechnuti. Izraelci je postupně propouštějí a vyhošťují. Mezi sedmi sty aktivisty je hodně Turků, ale také Izraelci, Palestinci, Američané a Evropané včetně politiků a dalších osobností.
Izraelský ministr vnitřní bezpečnosti Jicchak Aharonovič dnes řekl, že většině zadrženým bude po zdravotní prohlídce, vyšetřování a vyslýchání umožněno odletět z Izraele. Ovšem to se netýká těch, kteří budou podezřelí z násilí. Ti budou čelit soudnímu stíhání, zdůraznil ministr.
Mezi zadrženými byl i jednaosmdesátiletý bývalý americký velvyslanec Edward Peck, jehož žena řekla, že je již na cestě domů. Ještě dnes by měl dorazit do New Yorku, uvedla Ann Pecková s odvoláním na obdržený e-mail od izraelského ministerstva zahraničí.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.