Záchranná akce
Vyproštění chlapců z jeskyně potrvá možná až čtyři měsíce
03.07.2018 05:59
S dvanácti chlapci a jejich fotbalovým trenérem, které v zatopeném jeskynním komplexu na severu Thajska nalezli v pondělí po devíti dnech záchranáři, je nyní sedm potápěčů thajského námořnictva, mezi nimiž je lékař a zdravotní sestra. Zachránění dostali nejprve tekutou stravu s vysokým obsahem proteinů a na radu lékařů preventivně antibiotika a analgetika.
Stále není jasné, zda se počká, až voda opadne, anebo se je potápěči pokusí z jeskyně dostat nelehkou, zatopenou cestou. Většina z chlapců zřejmě ani neumí plavat. Na sklonku týdne se v oblasti očekávají silné deště. Období monzunů v Thajsku končí až v říjnu. Zvažuje se také vytvoření jiné přístupové cesty.
Zatímco variantu, že chlapce z místa dostanou potápěči, zvažují spíše thajské úřady, mezinárodní jeskynní záchranáři se shodují, že taková akce by byla velmi nebezpečná. Ačkoli bylo z jeskynního komplexu dlouhého deset kilometrů vypumpováno za poslední tři dny 120 milionů litrů vody, je jasné, že z některých částí komplexu vodu zkrátka odstranit nepůjde.
Komplikovaný úsek vedoucí k fotbalovému týmu se klikatí nahoru i dolu, v některých místech plavou potápěči proti proudu. Pokud by se přikročilo k tomu, že chlapci z místa vyplavou, každý z nich by dostal potápěčské vybavení a doprovázeli by ho dva profesionálové, řekl thajský ministr vnitra Anupong Paočinda. Přikročí-li se přesto k této variantě, počítá se s užitím provazů pro orientaci, rozmístěním tlakových lahví s kyslíkem a s osvětlením celého komplikovaného úseku.
Zkušení jeskynní záchranáři se domnívají, že by bylo bezpečnější dodávat chlapeckému fotbalovému týmu přezdívanému Divočáci zásoby a počkat, až voda opadne, což by - pokud se tedy nepodaří najít, nebo vytvořit jinou přístupovou cestu - mohlo trvat i několik měsíců.
Stejného názoru je i náčelník českých speleologických záchranářů Roman Šebela. "Pro zkušeného potápěče to může být na několik hodin. Záchrana dětí může být na více hodin i den a více. Láhev s kyslíkem vydrží na hodinu či dvě, pokud je člověk pod stresem a dýchá více, může ji vydýchat i za půl hodiny. Čtyři kilometry zatopených jeskyní jsou náročné pro zkušené potápěče, ne pro děti, které neumějí plavat," přiblížil možné problémy Šebela.
Britský tým jeskynních záchranářů se domnívá, že chlapci se nacházejí zhruba dva kilometry od vchodu do jeskyně a 800 až 1000 metrů pod povrchem. Jiné odhady chlapecký fotbalový tým umísťují až čtyři kilometry od vchodu.
Na hoře, v níž se jeskynní komplex rozkládá, hledají další záchranáři alternativní vchody. Na místo byla sice dopravena potřebná technika, ale vyvrtání dostatečně velké šachty, kterou by se chlapci dostali ven, může být komplikované a časově náročné, napsala agentura AP. Britští záchranáři upozornili na to, že místo, kde se skupina nachází, je relativně malé.
"(Nejsnazší možností by bylo) pokračovat v čerpání vody z jeskyně. Je potřeba odčerpat dalších 90 až 120 centimetrů, a pak budou moci proplavat ven jen v záchranných vestách," myslí si jeskynní potápěč Ben Reymenants, člen záchranného týmu.
Na tuto eventualitu ale nezbývá příliš času. V sobotu mají podle meteorologů začít prudké deště, které budou trvat přinejmenším do příštího úterý. Stoupne-li kvůli monzunovým dešťům hladina vody, mohlo by to zkomplikovat zásobování a ohrozit vzduchovou kapsu.
Zdravotní stav uvězněného chlapeckého týmu je podle lékařů dobrý. Chlapci jsou sice pohublí a zesláblí, ale na skupině se zatím uvíznutí psychicky výrazně nepodepsalo. Udržení dobré psychická kondice je nyní klíčové. Z toho důvodu se potápěči pokoušejí instalovat telefonní linku, aby se chlapci mohli spojit se svými rodinami.
"Pokud by jediný z nich začal panikařit, mohl by vystresovat všechny ostatní," Mike Timpon z univerzity z Portsmouthu, který se zabývá lidskou fyziologií v extrémních podmínkách.
"Dosud měli tři základní věci k přežití: kyslík, snesitelnou teplotu a pitnou vodu," říká Timpon. Teď se podle něj můžeme ptát na věci pro přežití méně podstatné, ale stále zásadní: "Kam chodí na záchod? Jsou dostatečně disciplinovaní, aby zamezili vypuknutí epidemie?" Nejdůležitější je, aby si neznečistili zdroj pitné vody. Důležitou roli také hraje místo, kde se nacházejí. "Omezený prostor a sezení mohou vést k atrofii svalů, hrozí problémy s klouby i kostmi," dodává Timpon.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.