Berlín 1936: židovskou skokanku nahradil muž
26.08.2009 07:00
Skoro neuvěřitelný, zapomenutý příběh. V době, kdy v Berlíně vrcholí světový šampionát v atletice, má v témže městě premiéru německý film, který se zčásti odehrává na stejném „Hitlerově" stadionu. Vypráví příběh německé skokanky a rekordmanky ve skoku do výšky, kterou nacisté na olympiádě roku 1936 nahradili mužem. Proč? V týmu nechtěli Židovku.
Chlapce vydávajícího se za dívku, s oholenýma nohama a dlouhými vlasy, nikdo nepoznal. Podvod neprohlédly dokonce ani sportovkyně, se kterými trénoval, sprchoval se a spal na téže ubytovně.
Hrdinkou filmu „Berlín 36" režiséra Kaspa Haedelbacha je Židovka, německá skokanka do výšky Margareta (Gretel) Bergmannová, jež ve 30. letech minulého století patřila k nejlepším na světě ve své disciplíně. Její sportovní kariéru ale překazil doma v Říši nástup nacismu.
Třebaže byla vynikající a nadanou sportovkyní, roku 1933 ji vyloučili z jejího klubu Ulmer Sportverein. Právě byl vydán „árijský paragraf". Nedovolili ji ani studovat na sportovní škole v Berlíně. Protože se chtěla plně věnovat sportu, emigrovala téhož roku na podzim do Británie, kde se stala v roce 1934 britskou mistryní ve skoku do výšky.
Británii si ale neužila dlouho. Nacisté ji totiž povolali zpátky do Německa, částečně pod pohrůžkou její rodině. Hitler chtěl uspořádat letní olympijské hry v Berlíně roku 1936 jako grandiózní propagandu svého režimu.
Kvůli štvaní proti Židům a jejich neúčasti v německém týmu ale hrozilo, že Američané budou hry bojkotovat, což Berlín nemohl připustit. Skokanka Bergmannová tak měla jako jediná „Volljüdin" v německém manšaftu ukonejšit nespokojené USA včetně Mezinárodního olympijského výboru.
V přípravě na olympiádu skočila Bergmannová 160 centimetrů, což by jí tehdy stačilo v Berlíně na medaili, možná zlatou.
Od nacistů to ale byl jen trik. Sotva američtí sportovci vyrazili na hry do Německa, hnědě košile vyloučily svou nejlepší výškařku z účasti na olympijských hrách. V jejich očích Židovka nesměla vyhrát.
Nemohli připustit, aby jejich rasovou teorii přeskočila nějaká „Jüdin".
„Reichsportführer" nahradil Bergannovou tehdy zcela neznámou konkurentkou Dorou Ratjenovou. Ve skutečnosti to ale byl muž, chlapec. Nikdo si ničeho nevšiml. Pro zbytek světa si nacisté vymysleli ohledně Bergamannové výmluvu. Hovořilo se o tom, že je zraněná, či že jí klesla výkonnost. Sama skokanka dostala od pořadatelů olympiády vstupenku - ke stání.
Roku 1937 se Bergmannové podařilo emigrovat do USA. vyhrála tam několik mistrovství a přemýšlela o další olympiádě. Vypukla však světová válka.
Premiéry filmu „Berlín 36" o svém vlastním příběhu v metropoli na Sprévě se dnes 95letá Bergmannová nezúčastnila. Žije v New Yorku a nechtěla opustit svého staršího muže. Poskytla ale řadu rozhovorů německým médiím.
V magazínu Spiegel vypráví, že s chlapcem vydávajícím se za dívku dokonce spala na pokoji, ale nic nepoznala. Ostatním ženám bylo sice divné, že žena-muž se při společném sprchování nesvléká do naha, ale přisuzovaly to studu sedmnáctileté „dívky".
Že šlo o muže, dozvěděla se Bergmannová náhodou až o 30 let později, když si u holiče četla časopis Time, který o tomto bizarním příběhu tehdy psal.
V německých kinech se snínmek "Berlín 36" začne promítat od 10. září.
Foto: X Verleih a Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.