Ministryně zahraničí EU za sebou vláčí minulost levičáka
24.11.2009 12:55
Na britskou komunistickou stranu byla napojena organizace, pro kterou dříve pracovala nová ministryně zahraničí EU baronka Catherine Ashtonová. Nátlaková organizace Kampaň za jaderné odzbrojení také v 80. letech kritizovala evropskou integraci.
Když byla minulý týden baronka Catherine Ashtonová evropskou radou vybrána, aby se stala první ministryní zahraničí EU, vytýkali jí řadu věcí. Především to, že nemá téměř žádné zkušenosti z diplomacie. A také to, že mimo Westminster byla téměř neznámá.
"Docela dost lidí by vám řeklo, že jsem pro tuto práci nejlepší," řekla dle listu Daily Express sebevědomě baronka. "A byla jsem vybrána, protože je to tak."
Díky jmenování do funkce se dostal její život pod drobnohled. A zjistilo se například, že byla pokladnicí levicové nátlakové organizace Campaign for Nuclear Disarmament (Kampaň za jaderné odzbrojení, CND) napojené na komunistickou stranu.
Na jedné fotografii z roku 1982, která se objevila v Daily Mail je například zachycená před sídlem premiérů v Downing Street 10. Skupina tehdy požadovala po premiérce Margaret Thatcherové, aby odvolala skupinu lodí mířících k Falklandským ostrovům, protože měly mít na palubě jaderné zbraně.
"V CND se angažovala před dlouhou dobou," obhajoval baronku Ashtonovou mluvčí premiéra. "Všichni bychom měli být šťastní, že Britka sehrává tak významnou úlohu v politice EU. Její životopis je naprosto v pořádku."
ČTĚTE TAKÉ: Evropský tisk: Flikování v unii aneb komu má volat Obama
Baronka Ashtonová nejprve působila v CND jako členka, ale od počátku 80. let dvacátého století měla na starosti pokladnu organizace. Reprezentovala jí také na zasedáních britské Komunistické strany. Jednu ze schůzek v září 1977 monitorovala tajná služba MI5.
Nyní se objevil i jeden leták z doby, kdy působila v CND, který ukazuje, že organizace byla oponentem evropské integrace. Podle Daily Mail se v něm praví: "Problém se společným trhem spočívá v tom, že hlouběji propojuje vyzbrojené země NATO, čímž zhoršuje rozdělení Eropy."
V tomto ohledu se dá připomenout i barončin "předchůdce" na postu Vysokého komisaře pro zahraničí a bezpečnostní politiku EU Javier Solana. Tomu bylo, ještě v době když byl generálním tajemníkem NATO vyčítáno, že byl na počátku 80. let proti vstupu Španělska do aliance.
Foto: ČTK, Daily Mail a archiv EK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.