Raketový systém MEADS dokončen za pět let?
11.05.2010 08:30
Vývoj obranného systému MEADS, jednoho z mála velkých evropsko-amerických zbrojních projektů, postupuje zjevně dobře kupředu. Do dvou let by se měly v poušti Nového Mexika uskutečnit první testovací lety. Přesto by pozemní vojsko USA z mezinárodního projektu rádo vystoupilo.
Severní Korea, Írán, Čína... Tyto země jmenují američtí vojenští experti nejčastěji, když jde o současné či budoucí hrozby Západu, ale i jeho asijských spojenců, balistickými raketami.
O těchto nebezpečích i o vývoji obranného systému MEADS (Medium Extended Air Defence System) hovořil v uplynulých dnech s novináři ve Washingtonu Michael D. Trotsky, viceprezident zbrojního koncernu Lockheed Martin pro úsek vzdušné a raketové obrany.
Podle Trotského systém úspěšně prošel 75 procenty takzvaného Critical Design Review, poslední plánovanou kontrolou (převážně simulovanou na počítačích) svých součástí, jehož současná fáze má být dokončena letos v srpnu. Roku 2012 mají k nebi nad zkušební raketovou základnou White Sands v Novém Mexiku vystoupat první střely.
Trotsky zdůraznil, že MEADS je čistě obrannou záležitostí.
MEADS je jedním z mála velkých evropsko-amerických zbrojních projektů, jež se ještě realizují. Kooperace transatlantických partnerů v obranné technologii v uplynulých letech citelně trpěla.
ČTĚTE TAKÉ: Pentagon revidoval raketovou obranu. Riziko útoku roste
V Rusku se krade i při výrobě strategických raket
Smlouva pomůže sankcím proti Íránu, věří Obama
Jmenujme například flotilu nových helikoptér pro amerického prezidenta, jejíž pořízení se kvůli vysokým finančním nárokům odsunulo. Měly činit více než 11 miliard dolarů. Příkladem písku ve společném motoru spojenců je i nekonečný příběh tankovacího letounu pro Air Force.
Projekt MEADS dosud běžel poměrně dobře. Tedy až na to, že se americké pozemní vojsko snažilo ze společného projektu vycouvat. Pentagon mu v tom ale brání, protože sankce za ukončení účasti na projektu by mohly být vyšší, než kdyby se ministerstvo obrany podílelo na jeho dokončení.
Nejedná se o žádnou malou sumu, ale o zhruba 19 miliard dolarů.
Práce na vývoji protiraketového a protiletadlového systému začaly konce 90. let minulého století. USA a Itálie schválily projekt pro fázi D&D (Design and developement) v červenci 2004, německý parlament posvětil svou účast v dubnu 2005.
Finančně se na systému podílejí USA 58 procenty, Spolková republika 25 procenty a Itálie 17 procenty. MEADS má ve Spojených státech nahradit systém Patriot, v Německu starší Hawk a v Itálii ještě starší Nike Hercules. Poslední dva jmenované poskytovaly ochranu výlučně před letadly, zatímco MEADS má ničit prakticky všechno, co přichází ze vzduchu. Od taktických balistických raket přes řízené střely s plochou dráhou letu až po helikoptéry, letadla a bezpilotní letouny (v dosahu systému).
Práce na vývoji protiletadlového a protiraketového systému MEADS byly zahájeny koncem 90. let a podle původních předpokladů měl být systém připraven k zavedení do výzbroje a zahájení operačního provozu od roku 2014, což se nyní jeví jako nereálné a hovoří se o roku 2018. Snad. Když vše půjde jak má a nenastanou závažné technické problémy.
Má nahradit v USA systém Patriot, v Německu starší systém Hawk a v Itálii ještě starší systém Nike Hercules.
Systém MEADS nové generace je navržen k ničení letounů, řízených střel s plochou dráhou letu, bezpilotních prostředků a zároveň má zajišťovat bodovou obranu proti balistickým raketám.
Vysoce mobilní systém bude sestávat z přepravních (pětitunových) nákladních automobilů, stávajících antiraket Patriot PAC-3 (dosah 20 kilometrů), raket IRIS-T (dosah 30 kilometrů) a kompletně integrované elektroniky. Patří k ní mimo jiné mikrovlnné vysílací a přijímací moduly německé výroby, jež budou součástí plošné fázované antény radaru.
Pokud budou letové testy ve White Sand úspěšné, mohl by být MEADS schopen nasazení roku 2015. Podle původních plánů to mělo být dříve. MEADS pak bude nabízen k prodeji dalším zemím. Zájemci už podle Trotského jsou.
Foto: air-defence.com
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.