Japonský nejvyšší soud nařídil vládě odškodnit oběti nucených sterilizací
03.07.2024 19:20
Japonská vláda musí zaplatit odškodné lidem, kteří byli v minulém století ze zákona nuceni podstoupit sterilizaci. Tamní nejvyšší soud dnes rozhodl, že taková legislativa je protiústavní, informuje televizní stanice NHK. Takzvaný zákon na ochranu eugeniky platil v Japonsku mezi lety 1948 až 1996 a jeho cílem bylo omezit počet narození nedostatečně fyzicky a duševně vyvinutých jedinců.
"Právní účel bývalého zákona o ochraně eugeniky nebyl i s ohledem na tehdejší společenskou situaci ospravedlnitelný. Zákon nařizoval ztrátu reprodukční schopnosti, což je vážným zásahem do ústavních práv všech osob," zdůvodnil verdikt předseda nejvyššího soudu Saburó Tokura. Zákon shledalo neústavním všech 15 soudců. Odvolali se zejména na 13. článek ústavy, který zaručuje právo "nebýt poškozen na těle proti své vůli".
Žalobu v souvislosti s nucenou sterilizací na základě zákona o ochraně eugeniky podalo v Japonsku zatím 39 lidí, devět z nich až do dnešního dne neúspěšně. Na většině poškozených byla sterilizace vykonána mezi začátkem 50. a koncem 70. let. Japonská vláda v otázce vyplacení odškodného i proto argumentovala dvacetiletou promlčecí lhůtou.
Znění zákona z roku 1948 hovoří o "zabránění vzniku generace chabých kvalit". Zástupci vlády dříve uznali, že sterilizaci bylo nuceno podstoupit 16.500 Japonců, ti nejmladší z nich před dovršením deseti let. Dalších 8500 osob, které se sterilizací souhlasily, tak patrně učinilo pod velkým tlakem, píše NHK.
Kromě ztráty reprodukčních schopností se tisíce lidí, kteří sterilizací prošli, potýká s fyzickými i duševními nemocemi a genetickými vadami. Ve vládním dokumentu z roku 1953 stojí, že k umožnění výkonu operace, tedy sterilizace, lze dotčené omezit na svobodě pohybu, případně využít anestetika či lži.
"Prožil jsem příšerných 66 let života jen proto, že mě vláda na ten zákrok poslala," vypověděl anonymní poškozený, který ve 14 letech pod tlakem souhlasil s tím, aby mu byla provedena vazektomie. "Vláda mi zničila život, chci ho zpátky," řekl jiný, jednaosmdesátiletý poškozený.
Po vynesení rozsudku poškození před budovou soudu přivítali soudce potleskem. Někteří drželi transparenty s nápisy "Vítězství" či "Úleva pro všechny oběti".