Lídři Japonska, Číny a Koreje na summitu vyzvali k větší vzájemné spolupráci
27.05.2024 19:21
Premiéři Japonska a Číny Fumio Kišida a Li Čchiang a prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol se dnes na společném jednání shodli na nutnosti denuklearizace Korejského poloostrova. V tiskovém prohlášení to označili za společný zájem na cestě k míru, píše agentura AFP.
Lídři trojice východoasijských zemí se sešli v Soulu na prvním summitu v tomto formátu po téměř pěti letech, dohodli se na dalších jednáních ve stejném složení. Vyzvali také k větší vzájemné spolupráci, píše agentura Reuters. Severní Korea výzvu k denuklearizaci označila za velkou politickou provokaci.
Li japonskému a jihokorejskému lídrovi řekl, aby "neproměňovali ekonomické a obchodní záležitosti v politické hry nebo bezpečnostní otázky a aby odmítli protekcionismus a oddělování nebo narušování dodavatelských řetězců". Summit podle něj znamená nový začátek pro trojici zemí, které mají zásadně odlišné postoje v klíčových otázkách, jako jsou vztahy se Severní Koreou či Ruskem.
Právě kvůli neshodám na mezinárodním poli bylo podle expertů na dnešním summitu pro lídry obtížné najít shodu, píše agentura AFP. Summit se podle původního plánu vůbec neměl věnovat Severní Koreji, ale oznámení Pchjongjangu o záměru vypustit špionážní družici zásadně proměnilo průběh setkání v Soulu, dodává AFP.
Lídři v závěrečném prohlášení uvedli, že chtějí "pokračovat ve snaze o politické řešení" vedoucí k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Na poloostrově vlastní tento typ zbraní jen KLDR. "Denuklearizace Severní Koreje a stabilita na Korejském poloostrově jsou ve společném zájmu všech tří zemí," uvedl podle AFP Kišida.
Li podle čínských státních médií vyzval představitele Japonska a Jižní Koreje ke zdrženlivosti ohledně situace na Korejském poloostrově.
"Diskutovat dnes o denuklearizaci Korejského poloostrova představuje závažnou politickou provokaci a porušení suverenity, které zcela popírá nedotknutelnou svrchovanost KLDR a ústavy odrážející jednomyslnou vůli všeho korejského lidu," uvedl v reakci na závěry summitu v Soulu mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí prostřednictvím státních médií.
Atmosféra trojstranného jednání byla "velmi konstruktivní", uvedl mluvčí japonského ministerstva zahraničí. Státy se mimo jiné ve společném prohlášení shodly na tom, že urychlí vyjednávání o dohodě o volném obchodu. Tyto rozhovory podle agentury Kjódó ustrnuly na začátku roku 2020 kvůli pandemii covidu-19.
"Navzdory obtížím spojeným s organizací tohoto summitu je nepravděpodobné, že povede k významným diplomatickým výsledkům," napsal v úvodníku jeden z jihokorejských deníků. Podle něj je však důležité, že se setkání koná, protože představuje "jediný pravidelný komunikační kanál" mezi Japonskem a Koreou, spojenci USA, a čínským ministerským předsedou.
Prezident Jižní Koreje a premiéři Japonska a Číny spolu jednají poprvé od roku 2019. Čína je největším obchodním partnerem Severní Koreje a také silným diplomatickým spojencem. V minulosti odmítla odsoudit zbrojní testy Pchjongjangu a kritizovala společné manévry Američanů a Jihokorejců.
Peking je zároveň nejvýznamnějším spojencem Ruska od doby, co se od Moskvy odvrátil Západ v souvislosti s její invazí na Ukrajinu v únoru 2022. Čína kritizuje protiruské sankce západních zemí a odmítá ruskou vojenskou agresi na Ukrajině jednoznačně odsoudit.