Arabský seriál
Na, tu máš bonbonek. XXXI. díl
15.08.2010 16:00
Když se Bushově vládě podařilo Američany přesvědčit, že irácký režim ohrožuje svět zbraněmi hromadného ničení, byla cesta na Bagdád volná. Obejít NATO a RB OSN nebylo po "11. září" v atmosféře tažení proti islámskému teroru nijak riskantní.
Obsazením Bagdádu 9. dubna 2003 skončila pro George Bushe příjemnější část funkčního období. To jaro bylo pro jeho vládu sezonou triumfu. Technicky náročné armádní tažení šlo jako po másle. Třebaže Turci, spojenci v NATO, odmítli poskytnout území i vzdušný prostor a Američané se museli omezit na jediný pozemní směr útoku, z jihu.
Přes masivní několikaměsíční nátlak americké diplomacie se prezidentu Bushovi pro tažení do Iráku pod hlavičkou OSN nepodařilo získat v Radě bezpečnosti Spojených národů většinu. Tři ze stálých členů rady, Francouzi, Rusové a Číňané, válku odmítli, stejně jako Němci, až dosud nejvěrnější z amerických spojenců.
Policejní akce
Saddám Husajn ukončil projev po prvním bombardování země slovy: "Bůh je veliký a zatracence zatratí. Ať žije Irák, ať žije džihád a ať žije Palestina." Nikdo by neřekl, že to je bojové heslo k obraně socialistické země, ale spíše vizionáře válčícího za obnovu kalifátu, o kterém se zdá sunnitským mudžáhidům.
Síla irácké armády se před válkou odhadovala na 375 tisíc mužů. Z toho pouze šedesát tisíc bylo údajně "lépe" vyzbrojených, nejvýše však ve standardech osmdesátých let. K tomu prý bylo kdesi na dva tisíce tanků, dvě stě až tři sta letadel a sto až sto padesát helikoptér.
Jak se však ukázalo, v bojích s Američany umírali muži v teniskách, tričkách a s automaty s nejvýše dvěma zásobníky. Z vojenského hlediska nebyla americká operace Iraqi Freedom ničím jiným než nákladnou "policejní" akcí.
Tři rezoluce: Bushova brána do války |
Zůstane záhadou, proč Saddám Husajn bojkotoval činnost mezinárodních kontrolorů, když zbraně hromadného ničení neměl... Tažení proti diktátorovi Saddámu Husajnovi Američané se spojenci zdůvodnili stávajícími třemi rezolucemi RB OSN: 1. Rezoluce č. 678 z 29. listopadu 1990 byla reakcí na iráckou okupaci Kuvajtu a legalizovala tažení vedené Spojenými státy na "obnovu mezinárodního míru a bezpečnosti v oblasti". Tím, že Spojené státy nedotáhly válku do konce a ponechaly Husajna u moci, zadělaly na pozdější krizi (o tom viz v předcházejících dílech seriálu). 2. Rezoluce č. 687 z 3. dubna 1991 stanovovala po irácké prohře podmínky příměří. Mimo jiné byl Husajnův režim povinen zříci všech zbraní hromadného ničení a raket s doletem delším než 150 kilometrů. Byla podkladem pro práci inspektorů Spojených národů v Iráku, ale roku 1998 jim bylo zabráněno v činnosti pokračovat, což znamenalo porušení rezoluce. Návrh prezidenta Clintona na vojenský zásah neprošel v RB OSN přes veto Ruska a Číny. Proto v prosinci 1998 Američané a Britové sami několik dnů bombardovali Bagdád (viz seriálový díl xxv.). 3. Rezolucí č. 1441 z 8. listopadu 2002 byl Irák vyzván k odzbrojení a upozorněn na to, že v případě neuposlechnutí bude muset počítat s "vážnými důsledky". Inspektoři OSN obnovili činnost, ale pod tlakem událostí ji ukončili 18. března 2003. Zbraně hromadného ničení neobjevili.
Vláda George Bushe se na všechny tři rezoluce odvolávala jako na nesplněné a staly se americkým "casus belli", důvodem k válce. Její odpůrci ve světě naopak požadovali rezoluci novou. |
Začátkem války tvrdili ministr obrany Donald Rumsfeld a viceprezident Dick Cheney, že Američany budou Iráčané vítat květinami a že radost z konce Saddáma Husajna vyústí v "obnovu" demokracie. Optimismus však pod palčivým orientálním sluncem rychle vyprchal, neboť v Iráku nebylo co obnovovat - parlamentní demokracie tam nikdy neexistovala.
Rumsfelda kromě toho jeho žlučovitá zarputilost smetla mezi největší "babráky" moderních dějin. Až se s odstupem bude hledat hlavní moment, který zničil armádní vítězství nad iráckými baasisty, bude to s velkou pravděpodobností právě Rumsfeldova zatvrzelost, s kterou šéf Pentagonu usurpoval rozhodování mimo jiné také o ryze správních záležitostech.
Milí vítězové
"Osvoboditele" vítal opravdu málokdo. Po invazi 20. března 2003 narazili Američané jen na místní odpor. Nejsilněji se bránily oddíly partajních milicí v prostoru Násiríje a v oblasti na jih od Bagdádu. Američanům trvalo deset dnů, než iráckou obranu kolem Eufratu prolomili.
Irácká pozemní armáda byla v podstatě zničena během prvního amerického tažení na začátku roku 1991. Jak se nakonec ukázalo, bylo bojeschopných jen několik tanků, Iráčané neměli raketové zbraně ani letectvo.
Američanů do 1. května, kdy prezident Bush ukončil válečné tažení, padlo na 140, k tomu 33 Britů. Skutečné ztráty irácké armády a civilistů byly vítězi odhadnuty na třicet tisíc až 45 tisíc vojáků. Obrazy válečných obětí byly americkou armádou cenzurovány a nejvyšší odhad hovoří o 7200 mrtvých civilistech.
Přes propagandisticky obratné zapojení velkých medií po boku vojáků zůstal vlastní průběh tažení velkou neznámou. Na jeho konci mávali Bagdáďané rozdanými americkými vlaječkami a vojáci dávali na kameru a před fotografy dětem bonbony.
Přes masivní podporu médií vyrábějících z baasistického režimu po zuby vyzbrojeného nepřítele civilizace bylo zřejmé, že Saddám Husajn se nebyl ani vteřinu schopen Spojeným státům postavit.
Zapomenutá válka ze vzduchu |
Během obrovského amerického tlaku na veřejné mínění se v průběhu roku 2002 z paměti vytratilo, že po válce roku 1991 musel Saddám Husajn přivolit, aby jeho území bylo neustále kontrolováno ze vzduchu. Nad severní a jižní třetinou Iráku byly s mandátem Spojených národů zřízeny pro Iráčany zóny bezletového provozu (viz box č. 1). Američané a Britové (do roku 1996 i Francouzi), kteří vzdušnou kontrolu obhospodařovali, věděli o veškerém pohybu v diktátorově říši, o vzletu každého letadélka a pohybu každé autokolony. Zaměřeni radarem reagovali jednoduše: k zemi letěla raketa a ničila radiolokátorový cíl i s posádkou. Přes neustálé incidenty s kontrolory Mezinárodní komise pro jadernou energii byl režim sledován i na zemi. Husajn opovrhoval výzvami RB OSN a bránil v práci kontrolorům, kteří hledali zbraně hromadného ničení nebo jejich výrobní kapacity. Když v arabském světě povstal obdiv vůči jeho "válce" s Američany, vydal prezident Bill Clinton rozkaz k operaci Pouštní liška. Za bombardování 16.-18. prosince 1998 americké a britské letectvo a námořnictvo bombami a raketami zničilo na sto cílů po celém Iráku. Vedle objektů protiletecké obrany, letišť a ubikací republikánských gard také rafinerie v Basře. Tehdejší Clintonovo zdůvodnění znělo: "Omezit Saddámovu šanci vyrábět zbraně hromadného ničení." Mimo jiné se hovořilo o tom, že by mohl spolupracovat s džihádisty z al-Kajdy, která hostovala v talibském Afghánistánu a měla už za sebou krvavé protiamerické akce. Za Clintona byl také nastartován projekt výměny prezidenta v Bagdádu; bez vojenské intervence. O něco podobného se snažil později i bagdádský vládce. 27. června 1993 Američané raketami vybombardovali sídlo iráckých tajných služeb za to, že plánovaly atentát na prezidenta George Bushe staršího. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.