Obchod
Nejen USA. EU chce odstranit cla na zboží i s oceánskými státy
22.05.2018 11:25
Členské země EU daly Evropské komisi zelenou začít vyjednávat s Austrálií a Novým Zélandem o uvolnění překážek ve vzájemném obchodu. Dohodli se na tom v Bruselu ministři odpovědní za mezinárodní obchod.
Hlavním cílem obchodních dohod s oběma zeměmi má být větší uvolnění vzájemného obchodu, odstranění cel na zboží a zajištění lepšího přístupu na trh služeb a k možnosti ucházet se o veřejné zakázky v Austrálii a na Novém Zélandu. Budoucí dohody o volném obchodu by měly podle členských zemí nejvíc pomoci automobilovému průmyslu, vývozu strojírenských výrobků, chemických výrobků, zpracovaných potravin a právě služeb.
Evropská unie se v posledních měsících snaží co nejvíce posílit své obchodní vazby se světem také v souvislosti s přístupem americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa k mezinárodnímu obchodu. Dohody už evropský blok uzavřel s Kanadou, Japonskem, Vietnamem, Singapurem či Mexikem a vyjednává také s dalšími zeměmi.
Evropská komise úterní krok členských zemí uvítala a uvedla, že první jednací kolo by se mělo v Bruselu uskutečnit už v červnu. Předseda komise Jean-Claude Juncker uvedl, že jednání budou ze strany EU velmi transparentní. "Rozšiřujeme spojenectví partnerů, kteří si přejí otevřený a na obecných pravidlech založený mezinárodní obchod," poznamenal Juncker.
EU již s oběma zeměmi úzce spolupracuje v otázkách hospodářské a obchodní politiky v rámci partnerských dohod, které s Austrálií uzavřela v roce 2008 a s Novým Zélandem loni.
Unie se bude v nadcházejících rozhovorech snažit zajistit ochranu zranitelných odvětví, jako je zemědělství, a usilovat o maximální využití výhod otevření trhu, aniž by to poškodilo místní producenty. Součástí mandátů pro unijní vyjednávače tak není úplná liberalizace obchodu se zemědělskými produkty, u nichž se počítá se zvláštním režimem.
Budoucí smlouvy by měly být také založeny na "nejvyšších standardech v oblasti práce, bezpečnosti, životního prostředí, klimatu a ochrany spotřebitele", uvedly dnes členské země unie.
EU je třetím největším obchodním partnerem Austrálie a druhým největším Nového Zélandu po Austrálii. Celkový objem vzájemného obchodu EU a Austrálie byl loni vyšší než 47,7 miliardy eur s kladnou obchodní bilancí na straně EU ve výši více než 21 miliard eur.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.