Politická šaráda po italsku
19.11.2007 19:30
Itálie jako by již ani nepotřebovala politické satiriky. Místním politikům se daří jedna blamáž za druhou a úspěšně parodují sami sebe.
Populární komik Beppe Grillo (59) se může radovat. Jeho stránka politických komentářů, kterou zprovoznil letos v září trhá rekordy v návštěvnosti a jeho vystoupení, v nichž se do italských legislativců nevybíravě strefuje, jsou mnohonásobně sledovanější, než politické debaty. Témata mu rozhodně nechybí, pro Itálii to ale příliš dobrá vizitka není.
Absurdita a iracionalita italské politiky se opět naplno projevila při poslední verzi honu na čarodějnice, do jejichž role byli pasováni občané Rumunska. Vláda totiž podlehla masové hysterii, kterou vyvolalo napadení a následná smrt 47-leté Italky. Na Giovannu Reggianovou při její cestě domů 30. října zaútočil romský imigrant rumunského původu.
Hrrr na ně
Pro Italy, kteří se i vinou nefunkčních přistěhovaleckých politik s přítomností imigrantů ve své zemi vyrovnávají jen se značnou nechutí, přiživovanou dále extrémní pravicí, šlo o příslovečnou poslední kapku.
Středo-levá vláda Romana Prodiho (68), která na rozdíl od pravice vždy prosazovala myšlenky multikulturalismu a integrace, ztratila nervy a rozhodla o vydání zvláštního dekretu, který opravňuje policii a soudy k vyhoštění imigrantů, kteří by představovali ohrožení veřejného pořádku. Na jeho základě bylo ze země deportováno několik desítek Rumunů, převážně romského původu.
Přestože romská menšina není nijak populární ani v jejich zemi původu, rumunský premiér Călin Popescu-Tăriceanu (55) se z pozice nového člena Evropské unie dožadoval vysvětlení a dokonce si pro ně do Říma za Prodim sám přijel. Unie totiž sice umožňuje vyhoštění nebezpečných jedinců, proti jejím pravidlům jsou ale rozhodně jakékoli masové vysídlovací akce.
Přitom je zřejmé, že Itálie s vyhošťováním nijak daleko jít nemůže. Rumunští pracovníci, jichž je v zemi kolem půl milionu, jsou pro italskou ekonomiku již delší dobu prakticky nezbytní. Celá událost zanechává spíše pocit, že šlo jen o divadlo pro voliče přesně v duchu, který používají i extrémisté z italské Ligy severu.
Její členové, libující si v okázalých politických shromážděních, si samozřejmě nenechali příležitost hned poukázat na to, jak Prodiho vláda nechala zemi zaplavit imigranty, díky nimž je nyní o strach vyjít na ulici. Boj proti přistěhovalcům je ostatně pro Ligu hned po snaze o odtržení italského severu či alespoň fiskální federalismus, jednou z nejsilnějších karet. Aby nebylo pochyb o tom, jaké pocity k imigrantům jako takovým chovají, vyrazili si leghisté navíc minulý týden v Padově na procházku s prasetem na místo, kde má stát budoucí mešita. Muslimové totiž považují vepře za nečistá zvířata.
Když jablko nepadne daleko od stromu
Přesto ani Liga tentokrát hlavní cenu v politické absurditě nezískala. Tu si totiž vydobyla vnučka Benita Mussoliniho, Alessandra (44), které se díky nevybíravým útokům na adresu Rumunů podařilo rozložit celou extrémně-pravicovou frakci v Evropském parlamentu, která se honosila názvem „Identita, suverenita, tradice" a s velkou slávou povstala teprve letos v lednu. Její vyjádření, že porušování zákonů se pro Rumuny stalo přímo životním stylem, se totiž dotklo pětice členů z nacionalistické Strany velkého Rumunska (PRM) a ti pak na protest vystoupili. Mussoliniová si prý přesto za svými slovy stojí a pro italský tisk prohlásila, že se nebrání ani myšlence ucházet se o místo premiérky země.
Jak vidno, satiriku Beppemu materiál pro jeho blog zřejmě hned tak nedojde.
Foto: AP, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.