Smysl pro humor
Disidentka: Z Chodorkovského může být autorita po vzoru Havla
21.12.2013 22:45
Omilostnění bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského po deseti letech věznění označil šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier za dobré rozhodnutí a základ pro debatu o lidských právech v Rusku. Pozorovatelé se přou, zda se Chodorkovskij vydá cestou exilového spisovatele Alexandra Solženicyna, anebo jiného vězně, který se stal prezidentem, Václava Havla. Anebo na svobodě ztratí význam, jaký měl za mřížemi.
Někdejší oligarcha a kritik Kremlu, který byl odsouzen za údajné daňové úniky a defraudace, vyšel na svobodu díky milosti od prezidenta Vladimira Putina. Od pátku je v Berlíně.
"Bez ohledu na odůvodnění v Moskvě padla v posledních dnech dobrá rozhodnutí," řekl Steinmeier nedělnímu vydání listu Tagesspiegel. Milost pro oligarchu a amnestie, vyhlášená tento týden, jsou dvě gesta "ve správném směru" a představují "dobrý základ pro debaty, které chceme vést (s Ruskem) o modernizaci a právním státu", dodal ministr.
Není jasné, zda bývalý magnát zůstane v exilu, anebo se pokusí zapojit do ruské politiky. "Návrat do Ruska není na pořadu dne," uvedla poslankyně Marieluise Becková po dnešní schůzce s bývalým vězněm. Naopak mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ujistil, že omilostněný se může vrátit do vlasti. Své plány by měl Chodorkovskij ohlásit na nedělní tiskové konferenci.
"Chodorkovskij bude na svobodě mnohem méně významnou politickou figurou než za mřížemi," řekl AFP moskevský expert Nikolaj Petrov. "Tam ztělesňoval svévoli režimu a byl politickým vězněm. Na svobodě nemá ani možnost, ani chuť, ani prostor, aby dělal politiku," dodal.
Zákulisí prezidentské milosti pro nejznámějšího vězně a jeho okamžité odeslání do Německa, vyjednané v největší tajnosti bývalým šéfem německé diplomacie Hansem-Dietrichem Genscherem, svádí podle AFP k domněnce, že odjezd do ciziny byl podmínkou propuštění na svobodu.
Německý expert na Rusko Alexander Rahr, který se na operaci podílel jako Genscherův tlumočník, uvedl, že vězeň byl probuzen ve dvě ráno otázkou, zda akceptuje odjezd do ciziny. Pas a víza byly připraveny.
"Nemyslím si, že se pustí do politiky. Dokonce to mohu skoro vyloučit," řekl Rahr v televizním rozhovoru. "Možná, že budu trochu přehánět, ale mohl by se ubírat stejnou cestou jako Solženicyn," dodal.
Spisovatel a disident Alexandr Solženicyn byl v roce 1974 zbaven občanství a násilně vyhoštěn ze Sovětského svazu. Do Ruska se vrátil v roce 1994 jako uctívaná autorita.
Chodorkovského, který býval svého času nejbohatším Rusem a šéfem největšího ropného koncernu v zemi, většina Rusů nenáviděla stejně jako další oligarchy zbohatlé na pochybné privatizaci. Ale Chodorkovskij během let za mřížemi sepsal hodně dopisů a článků, ve kterých tvrdil, že hodně četl a přemýšlel a hluboce se změnil.
Veteránka sovětského a ruského disentu Ljudmila Alexejovová předvídá, že Chodorkovskij by se mohl stát "morální autoritou" po vzoru Václava Havla, který se nakonec stal i prezidentem.
Hlavní Putinův soupeř na domácí scéně Alexej Navalnyj, který se netají prezidentskými ambicemi, uvítal "Michailovo" osvobození, ale ani slůvkem se nezmínil o jeho případné roli v ruské opozici.
Další opozičník, bývalý šachový šampion Garri Kasparov, přisoudil hlavní zásluhu o propuštění kancléřce Angele Merkelové, nicméně upozornil, že ruské poměry se tím nijak nezměnily: "Spousta nevinných zůstává za mřížemi a stále se vydávají nespravedlivé rozsudky." Kancléřku vyzval, aby nejela na olympiádu v Soči. "Jestli nepojede, zaslouží si úctu! To by byla pro Putina rána," prohlásil podle webu časopisu Focus.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.