Sedm mrtvých při útoku na stavební tábor v Kašmíru, viněni ozbrojenci bojující proti indické vládě
21.10.2024 09:10
Neznámí ozbrojenci zastřelili nejméně sedm lidí, kteří pracovali na stavbě strategického dopravního tunelu v indické části Kašmíru. Dalších pět osob bylo zraněno, informovali dnes oficiální činitelé, které citovala agentura AP.
Policie z útoku obvinila skupiny bojující proti indické vládě. Ozbrojenci vpadli do tábora pro stavební dělníky nedaleko kašmírského turistického střediska Sonamarg. Začali střílet na dělníky a úředníky spojené se stavbou; dva lidé zemřeli na místě, nejméně deset dalších bylo převezeno do nemocnice, kde dalších pět podlehlo svým zraněním.
Oběťmi útoku, který se stal v neděli večer krátce poté, co se dělníci vrátili na ubikace, je krom dělníků a úředníků také lékař poskytující služby v táboře. Vojáci a policie zahájily v oblasti pátrací akci po útočnících, dodala AP.
Na ambiciózním projektu tunelu, který má spojit Kašmírské údolí v indickém státě Džammú a Kašmír s chladnou pouštní oblastí Ladákh, pracují stovky lidí. Ladákh bývá polovinu roku odříznutý od světa kvůli sněžení. Odborníci uvádějí, že projekt tunelu je důležitý pro armádu, která by díky němu v Ladákhu získala mnohem lepší operační možnosti.
Strategicky důležitá oblast sousedí s Pákistánem a Čínou a indičtí a čínští vojáci zde od roku 2020 vedou vojenský konflikt. Obě země tam rozmístily desítky tisíc vojáků, které podporuje dělostřelectvo, tanky a stíhačky.
Indie a Pákistán spravují každá část Kašmíru, obě země si však nárokují celé území. Od roku 1947, kdy získaly nezávislost na britské koloniální nadvládě, vedly tyto země disponující jadernými zbraněmi o Kašmír dvě ze svých tří válek.
Ozbrojenci v Indií kontrolované části Kašmíru bojují proti vládě v Dillí od roku 1989. Mnoho muslimských Kašmířanů podporuje cíl povstalců sjednotit území buď pod pákistánskou vládou, nebo jako samostatnou zemi. Indie tvrdí, že kašmírské "teroristy" podporuje Pákistán, což Pákistán odmítá, dodala AP. Mnoho obyvatel převážně muslimského Kašmíru považuje ozbrojený odpor za boj za svobodu. V konfliktu už byly zabity desítky tisíc civilistů, povstalců i příslušníků vládních sil.
1