Trest smrti
Trend poprav ve světě ustupuje, loni jich proběhlo 657
21.04.2020 09:28
Loni bylo ve 20 zemích světa popraveno 657 lidí, což je o pět procent méně než předchozího roku. Je to nejnižší údaj za zhruba desetiletí, nezahrnuje však data z Číny. Až 86 procent registrovaných poprav připadá na Írán, Saúdskou Arábii, Irák a Egypt. Z Číny, která je považovaná za největšího "popravčího" světa, ale neexistují přesné statistiky, údaje o popravených jsou tam státním tajemstvím. Vyplývá to z nejnovější zprávy o vykonávání trestů smrti, kterou zveřejnila organizace Amnesty International (AI).
Údaj o 657 popravených tedy nezahrnuje situaci v Číně, kde podle odhadů končí na popravišti tisíce lidí. K praxi poprav se po přestávce v roce 2018 vrátily Bangladéš a Bahrajn. Opačně tomu bylo v Afghánistánu, Tchaj-wanu a Thajsku, kde se popravovalo předloni, ale loni v těchto zemích AI žádné popravy nezaznamenala.
Rekordní množství poprav loni bylo v Saúdské Arábii - na popravišti tam skončilo 184 lidí, o rok dříve "jenom" 149. Téměř na dvojnásobek - z předloňských 52 na loňských 100 stouplo množství poprav v Iráku. V sousedním Íránu se naopak předloňské číslo 253 snížilo na 251.
"Trest smrti je nepřípustným a nelidským trestem. Neexistuje žádný spolehlivý důkaz o tom, že odrazuje od spáchání trestného činu více než uvěznění. To si uvědomuje většina zemí, a je tak povzbuzující vidět, že počet poprav po celém světě dále klesá," řekla Clare Algarová, která v AI řídí oddělení výzkumu a advokacie.
Za alarmující Algarová považuje vykonávání trestu smrti v Saúdské Arábii, kde se tento prostředek používá i jako zbraň proti politickým odpůrcům. Mezi popravenými v Saúdské Arábii bylo loni šest žen. Polovina popravených byli cizinci a většina z těch, kdo skončili na popravišti, byla usvědčena z vražd a drogové činnosti.
Situaci o popravách netají jenom Čína, ale také Severní Korea a Vietnam. Nedostatečně informuje také Írán. Loni v dubnu v Íránu popravili dva chlapce, kteří byli zadrženi ve věku 15 let a odsouzeni v procesu za znásilnění. Před popravou o tomto rozsudku nevěděli, ale jejich těla nesla stopy bití. Skokový nárůst poprav v Iráku je dán faktem, že země provádí procesy se členy teroristické skupiny Islámský stát a mnoho popravených patřilo právě k němu.
Smrt na ústupu
Potěšující je fakt, že 106 zemí trest smrti zrušilo pro všechny trestné činy a 142 zemí jej odstranilo ze zákona nebo ho přestalo používat. V Kalifornii například vydali moratorium na popravy, New Hampshire jako 21. americký stát trest smrti zrušil pro všechny trestné činy.
Opačný trend je patrný na Filipínách, kde chtějí trest smrti znovu zavést za drogovou činnost a rabování. K popravám se chce po více než 40 letech vrátit i Srí Lanka.
"Musíme nadále udržovat nynější dynamiku pro zrušení trestu smrti po celém světě. Vyzýváme všechny státy k tomu, aby jej zrušily. Je potřeba, aby byl na poslední státy, které vykonávají popravy, vyvíjen mezinárodní tlak, abychom s touto nelidskou praktikou mohli skončit jednou provždy," řekla Algarová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.