Nebezpečná móda
Fotografování "selfies" je nemoc, tvrdí psychiatři
12.04.2014 07:20 Exkluzivně
Selfie. To slovo se ve světových médiích objevuje poslední dobou tak často, že je velice snadné začít ho nenávidět. Získávání tohoto "typu fotografického autoportrétu, pořízeného z ruky za pomocí digitálního fotoaparátu či chytrého (sic) telefonu", jak selfie definuje Wikipedie, je novou módou a masovou záležitostí. Je to normální?
Ne. Alespoň to tvrdí Americká psychiatrická asociace (APA). Podle jejích představitelů je neustálé fotografování autoportrétů a jejich sdílení s jinými lidmi pomocí sociálních sítí způsobeno mentální poruchou, inforomovaly americké servery.
Psychiatři novou chorobu, která nejčastěji postihuje osoby s velkým egem a nedostatkem sebeúcty, označují za selfitidu (neplést se syfilidou). Klasifikují ji do tří stupňů.
Nejmírnější formou je hraniční selfitida. Nemocná osoba se fotografuje nejméně třikrát denně, pořízené snímky však neumisťuje na internet.
Druhým stupněm je akutní selfitida. Od selfitidy hraniční se liší tím, že dotyčná osoba snímky na internet umisťuje.
Nejvážnějším druhem nemoci je selfitida chronická. Nebožáci, kteří trpí touto formou, se fotografují prakticky neustále a své okolí o aktuální podobě svého obličeje či dalších částí těla informují minimálně šestkrát denně.
Dále lze rozlišit celou řadu podskupin podle množství ošacení, které zahaluje tělo fotografovaného, či podle prostředí, které pro pořízení snímku zvolí. Špatnou zprávou je to, že nemoc je dosud nevyléčitelná. Částečnou úlevu však může přinést kognitivně-behaviorální terapie.
Selfitida se projevuje u poměrně velkého množství známých osobností. Nevyhnula se, jak známo, ani americkému prezidentu Baracku Obamovi. Mimořádně trýznivé pak musí být zjištění psychiatrů pro obyvatele filipínského města Makati. Vznikne tam totiž nejvíc selfies na osobu za den.
Do rubriky "Věřte nevěřte" umisťujeme zprávy, které se šíří, ačkoli nelze ověřit jejich pravdivost, a zprávy zcela vymyšlené námi či někým jiným.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.