Afghánistánu hrozí krvavý mocenský boj
22.08.2009 09:00
Volební výsledky dosud nejsou k dispozici, ale jak dosavadní hlava státu Karzáí, tak jeho hlavní vyzývatel Abdulláh vyhlásili, že vítězi prezidentských voleb jsou právě oni. Zemi pod Hindúkušem hrozí chaos. Existuje nebezpečí, že příznivci obou rivalů přenesou boj o moc do ulic a poteče krev.
Pouhou noc po zavření hlasovacích místností hlavní favorit afghánských voleb, dosavadní prezident Hamíd Karzáí, i jeho největší soupeř, někdejší ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh, shodně oznámili, že ve čtvrtečním hlasování zvítězili.
Šéf Karzáího volební kampaně tak učinil už ráno. Podle předběžných výsledků současná hlava státu získala většinu hlasů, takže nebude nutné druhé kolo voleb.
Jednoznačné znějící výroky z Karzáího týmu mnoho pozorovatelů voleb velmi překvapily.
Karzáího mluvčímu obratem oponoval mluvčí Abdulláha, podle něhož vyhrál Abdulláh. Oba rivalové se odvoiávají na „své pozorovatele" ve volebních místnostech.
Afghánská ústřední volební komise vítězství žádného z kandidátů nepotvrdila a snažila se uklidnit situaci. Šéf volební komise Daúd Alí Nadžafí naznačil, že předběžné výsledky nebudou známy dříve než příští týden v úterý. Konečné výsledky by neměly být vyhlášeny před půlkou září. A ani toto datum není jisté.
Varování před propuknutím násilí
Uspěchané ohlášení Karzáího triumfu a ostrá reakce jeho oponenta vzbuzují obavy. Už před volbami varovala OSN své spolupracovníky v Afghánistánu, že příznivci obou rivalů můžou přenést volební boj na ulici.
Pesimisté počítají s násilnými střety, které by mohly uvrhnout Kábul v chaos.
Strach před tzv. „íránskou variantou" je reálný. Už před hlasováním Abdulláhovi poradci prohlašovali, že předem avízované vítězství Karzáího už v prvním kole nebudou akceptovat.
V takovém případě prý začnou proti prezidentovi mobilizovat. Třebaže sám Abdulláh nechce žádné násilné protesty, můžou se demonstrace jeho fanoušků rychle změnit v orgie násilností.
Pozorovatelé v této souvislosti připomínají explozi násilí, když americký vojenský konvoj způsobil v Kábulu nehodu, při níž zahynulo několik civilistů.
Tehdy táhly davy zuřících Afghánců ulicemi a rabovaly vily západních humanitárních organizací.
Západní země se před volbami snažily vystupovat maximálně nestranně, aby nevzbudily dojem, že upřednostňují (jako menší zlo) Karzáího. Také v pátek EU vyzvala ke zdrženlivosti. Rovněž po volbách se Západ snaží chovat maximálně diplomaticky a mlčí k výsledkům.
Celé pytle hlasů pro Karzáího
Abdulláhův tábor oznámil, že vyšetřuje stížnosti na podvody v jižních provinciích. Kvůli síle Talibanu tam byla volební účast dosti nízká. Abdulláh tvrdí, že vládní činitelé manipulovali s volebními urnami a na několika místech bránili pozorovatelům v kontrole jejich obsahu.
Kmenoví vůdci, údajně uplacení Karzáím, přinášeli prý do některých volebních místností celé pytle s hlasy pro Karzáího. Někde prý dokonce urny odnesli a poté je vrátili - opět plné hlasů pro nynějšího prezidenta.
Masivní volební podvody může odhalit i fakt, že šéfové klanů na jihu a východě země nechaly zaregistrovat jako voliče tisíce žen, z nichž se však do hlasovacích místností dostavila jen nepatrná část. Pokud se podle odevzdaných lístků ukáže, že „hlasovaly", bude to jeden z dokladů o manipulacích.
"Účast ve volbách nebyla stejná na severu, jihu a ve středu země, ale obecně je uspokojující a předpokládám, že bude mezi 40 a 50 procenty," sdělil mluvčí ústřední volební komise Barakzáí.
Volby byly s ohledem na situaci v Afghánistánu a k výhrůžkám Talibanu, že hlasování násilnostmi překazí, obecně označeny jako klidné. Podle volební komise se nakonec podařilo otevřít 95,5 procenta zřízených volebních místností.
Když podvádět, tak pokud možno skrytě
Hlasování nicméně provázely útoky extremistů, při nichž podle afghánské vlády zahynulo téměř 30 lidí, civilistů i příslušníků bezpečnostních sil, afghánských i zahraničních. Násilných incidentů se podle údajů vlády během voleb stalo 135.
Objevily se již i první oficiální stížnosti na volební podvody, včetně prodávání hlasů či korupce volebních úředníků.
Obavy ohledně kvality čtvrtečního hlasování vyjádřilo taktéž nezávislé Sdružení pro svobodné a spravedlivé volby v Afghánistánu (FEFA). "Máme zprávy o nezákonném vměšování a systematických chybách volebních úředníků," uvedlo ve svém komuniké.
Spory o volební podvody, obávají se západní diplomaté, můžou jen podnítit rozhořčení a demonstrace Abdulláhových příznivců. Podle diplomatů, kteří nechtějí být jmenováni, tlačily Spojené státy na Karzáího, aby volby pokud možno nemanipuloval otevřeně. Toto varování prý ale moc neúčinkovalo. Karzáí nyní žije ve svém vlastním světě...
Foto: ČTK/AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.