Výbuchy u ambasád v Bagdádu, nejméně 30 mrtvých
04.04.2010 11:29 Aktualizováno 04.04. 18:16
Nejméně 30 mrtvých a 168 zraněných si podle údajů iráckého ministerstva vnitra, citovaných agenturou Reuters, vyžádaly tři dnešní bombové atentáty v Bagdádu. Terčem se staly ambasády Egypta a Íránu, třetí exploze zazněla na křižovatce nedaleko velvyslanectví Německa a Sýrie. Útoky se odehrály v době napětí po parlamentních volbách v zemi, kdy probíhají vleklá jednání o nové vládě. Irácká vláda vyslovila podezření, že za útoky je teroristická síť Al-Káida.
Jeden sebevražedný atentátník odpálil trhavinu ve svém autě u brány ambasády Íránu v centru Bagdádu, na okraji přísně střežené zelené zóny. Další dva útočníci s náložemi v autech se odpálili u egyptské ambasády a poblíž syrského a německého velvyslanectví ve čtvrti Mansúr v západní části irácké metropole.
PSALI JSME: Až 25 mrtvých při útoku ozbrojenců u Bagdádu
Agentura DPA s odvoláním na očité svědky informovala o 50 mrtvých, ale jiné zdroje tento údaj zatím nepotvrdily. Oproti ministerské informaci o 168 zraněných mluvčí vojenského velitelství v Bagdádu informoval agenturu AFP až o 224 zraněných.
Následky výbuchů pocítili i pracovníci českého velvyslanectví v Bagdádu včetně české ochranky. "Ambasádu zasáhla tlaková vlna," sdělila česká velvyslankyně Bronislava Tomášková televiznímu kanálu ČT24. Podle ní nebyl nikdo z Čechů v přímém ohrožení, protože výbuchy nastaly v bezpečné vzdálenosti. Ve sváteční době budovu nechránily irácké bezpečnostní složky.
Irácký ministr zahraničí Hošjar Zibarí sdělil AFP, že útoky nesou znaky toho, že za nimi stojí Al-Káida. V této souvislosti připomněl atentáty z posledních měsíců namířené na hotely a ministerstva.
Německá kancléřka Angela Merkelová v první reakci uvedla, že byla atentáty "hluboce zasažena". Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner označil útoky za "barbarské činy".
Budova egyptské ambasády v Mansúru byla těžce poškozena. "Viděl jsem (sebevražedné) auto pomalu přijíždět. Tři bezpečnostní strážci začali střílet, aby ho zastavili. Vůz ale pokračoval v jízdě a pak explodoval," vylíčil agentuře AFP svůj zážitek ještě šokovaný očitý svědek Saíd Muhammad. Podle jiného svědka Hajdara Karíma nastala exploze právě v okamžiku, kdy z velvyslanectví vyjížděl konvoj vozidel. "Mnoho strážců ambasády bylo zabito a zraněno. Viděl jsem části těl."
Jedna z explozí lehce poškodila i španělskou ambasádu v Mansúru, nevyžádala si ale žádné oběti, oznámilo madridské ministerstvo zahraničí.
Před vjezdem do íránské ambasády v centru města zůstal po explozi nejméně pět metrů široký kráter. Výbuch poškodil přinejmenším 30 aut a způsobil velké škody na budově sousední banky. Na ulici se odehrávaly chaotické scény. Íránský chargé d´affaires v Bagdádu řekl íránské agentuře Fars, že při útoku nebyl zasažen žádný ze zaměstnanců ambasády.
ČTĚTE TAKÉ: Volby v Iráku provází násilí a sebevražedné útoky
"Už je toho dost. Jsme unaveni výbuchy, necítíme se bezpeční," řekl agentuře Reuters čtyřicátník Jasím Muhammad, který řídil minibus se čtyřmi pasažéry v okamžiku exploze. "Odcházíme z domu a nevíme, jestli se vrátíme nebo ne," postěžoval si Muhammad, který utrpěl zranění na hlavě, paži a noze.
Naštěstí jen s lehkým zraněním vyvázl z atentátu u íránské ambasády armádní důstojník Zijád. "Je to už podruhé, poprvé jsem přežil prosincový útok před palácem spravedlnosti," prohlásil, když si prohlížel svůj poškozený vůz. "Tohle není dobré. Jestliže se politické strany rychle nedohodnou (na složení vlády), země se znovu potopí do sektářského násilí," varoval.
Atentáty proti ambasádám zasáhly Bagdád den po krvavém útoku neznámých ozbrojenců v sunnitské enklávě na jihu irácké metropole, který si vyžádal až 25 mrtvých. V sobotu rovněž v Iráku skončilo dvoudenní referendum vyhlášené radikálním duchovním Muktadou Sadrem o tom, kdo má být novým premiérem po parlamentních volbách ze 7. března. Z těch nevzešel jasný vítěz, který by získal parlamentní většinu a irácké úřady předem varovaly před možnou eskalací násilností v napjatém povolebním období. Vyjednávání o složení budoucí vlády mohou podle očekávání trvat týdny i měsíce.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.