Co je dobré <span>vědět o horku:</span> 22 otázek a odpovědí

Zdraví
11. 6. 2010 15:50
Horka lákají ke svlékání. Slunce a klíšťata mohou zaútočit.
Horka lákají ke svlékání. Slunce a klíšťata mohou zaútočit.

Horka lákají ke svlékání. Slunce a klíšťata mohou zaútočit.Teploty v Česku dnes šplhají až na 35 °C. V Česku je tak nyní nejtepleji v celé Evropě. Ani v Chorvatsku, Itálii nebo Španělsku takové vedro není. Server TÝDEN.CZ vytipoval 22 důležitých otázek a odpovědí pro horké dny.

1) Co nejlépe zažene ve vedru žízeň?
Podle odborníků je nejlepší vlažný čaj, redukuje nadměrnou činnost potních žláz. Někteří lékaři doporučují popíjet zředěný jablečný ocet s vodou. Nebojte se pít teplé nápoje, přinutí tělo, aby se samo chladilo. Limonády, alkohol ani káva žízeň nezaženou. Škoda, že se málo vyrábí nízkostupňová piva. "Sedmistupňové pivo s minimem alkoholu bývalo totiž ideálním iontovým nápojem pro letní vedra. Byly v něm všechny potřebné látky, které člověk k překonání extrémních veder potřeboval," říká věhlasný kardiochirurg prof. Jan Pirk. Konzumace většího množství desetistupňového, natož dvanáctistupňového piva v parnech se ale rozhodně nedoporučuje.

Zmrzlina umí někdy také pozlobit (ilustrační foto).2) Je pravda, že extrémně studené nápoje vyvolávají pocení?
Ano. Při pití podchlazených nápojů utrpí tělo teplotní šok a člověk se pak začne potit. Navíc si říkáte o angínu.

3) Potí se muži víc než ženy?
Ano. Jsou totiž většinou silnější a větší, a mají tudíž více potních žláz.

4) Kolik tekutin by měl člověk ve vedru vypít?
V horku může dospělý jen pocením ztratit denně až 1,5 litru vody. Pokud ji nedoplníme, vzniká dehydratace organismu, houstne krev a ztrácíme soli. Děti vážící do 20 kg by měly ve vedrech vypít denně alespoň 1,5 až 2 litry tekutin, dospělý člověk nejméně 3 až 4 litry. A pít by měl průběžně, po malých dávkách. Tak jako je špatné namazat se opalovacím krémem až ve chvíli, kdy už je pokožka zarudlá, je chyba pít až v okamžiku, když už člověk cítí žízeň. To se totiž stane až ve chvíli, kdy už je lidské tělo až ze dvou procent dehydrováno.

5) Jak se nejsnáze v práci ochladit?
Studenou vodou si "osprchovat" předloktí a zápěstí.

Někdy pomůže i sprcha. Neměla by být ale ledová.6) Pomáhá proti vedru ledová sprcha?
Sprcha ano, ledová ne. Lepší je vlažná nebo teplá, protože se otevřou póry a z těla lépe odchází horkost. A pokud se člověk neutře, tělo se zchladí i osycháním.

7) Hrozí přehřátí i dětem?
Samozřejmě, a dokonce víc než dospělým. Dětské tělo totiž ještě nedovede regulovat teplotu tak dobře jako tělo dospělého.

8) Je pravda, že když skočí přehřátý člověk do studené vody, může zemřít?
Pokud je zdravý, tak ne. To by pak totiž zákonitě museli dostat infarkt i všichni, kteří používají saunu. Rozehřátý člověk, který skočí do řeky nebo rybníka, může dostat infarkt, jen pokud má již delší dobu poškozené cévy nebo problémy se srdcem.

9) Můžu se spálit i ve stínu?
Ano. Slunce se odráží i od země a okolí. Osoby s citlivou pletí by se tedy měly krémem namazat, i když sedí jen ve stínu.

Solárium kůži na léto nepřipraví.10) Je pravda, že solárium dokonale připraví kůži na letní opalování?
Ne. Umělé sluneční světlo v soláriu je tvořeno jen z paprsků UVA. Ty sice nechají pokožku rychle zhnědnout, ale kůže si nevytvoří žádnou vlastní ochranu. To jí umožní jen opravdové sluneční světlo, které obsahuje navíc také paprsky UVB.

11) Proč ve vedrech roste počet nachlazených lidí?
V horku se totiž snažíme ochladit v klimatizovaných místnostech či autech. Jenže vyschlé sliznice v nose a krku i velké teplotní rozdíly oslabují náš imunitní systém a podporují bakterie.

12) Jak používat klimatizaci, abych se nenachladil?
Rozdíl mezi teplotou venku a uvnitř klimatizované místnosti nemá být větší než 5 °C, jinak hrozí nachlazení a bolesti hlavy. A klimatizace by neměla foukat přímo na vás.

Piva raději s mírou (ilustrační foto).13) Co je horší: přejít z chladu do vedra, či naopak?
Obojí je škodlivé, kardiovaskulární systém snáší ale hůře přechod z chladu do horka.

14) Jak se bránit vedru v bytě?
Nechte přes den okna a dveře zavřené, závěsy a žaluzie zatažené, aby do bytu neproudil teplý vzduch. Větrejte jen ráno a večer - a před otevřené okno pověste např. mokré prostěradlo.

15) Když nemůžu při vedru v noci usnout - mám si brát prášky na spaní?
Ne. V létě navíc organismus potřebuje v průměru o hodinu méně spánku. A to díky světlu, které zabraňuje produkci spánkového hormonu melatoninu.

Ze stanu raději ven. Horka umí potrápit i v noci.16) Mám si na noc zapnout v ložnici ventilátor nebo klimatizaci?
Raději ne. Následně ztuhlá ramena a nachlazení z průvanu za to nestojí. Lepší je osprchovat se, než půjdete do postele. Chladnou, ne ledovou vodou.

17) Co je nejlepší ve vedru večeřet?
Určitě ne grilované maso a steaky. Člověku totiž hlavně vadí vnitřní horko.

18) Mohu v autě jezdit bos?
Žádný zákon to nezakazuje, ale není to moc praktické. A ani bezpečné, cit v bosé noze je jiný.

19) Jak dlouho mohu nechat v autě psa?
Při venkovní teplotě vyšší než 25 °C je teplota v autě až kolem 60 °C. Nenechávejte proto v autě psa déle než pět minut.

Zalévání v horku má svá pravidla (ilustrační foto).21) Kdy mám zalévat doma květiny a na zahradě trávník?
Pokojové květiny zalévejte jen večer. Balkonové květiny a trávník je lepší ve vedrech zalévat jen ráno nebo pozdě večer. Jinak sluníčko spálí stébla trávy. Zem by měla být vlhká až do hloubky šest cm.

22) Opiji se v létě snadněji?

Ano. Při pocení člověk ztrácí tekutiny. Tělo se snaží o jejich vyrovnání, a proto alkohol rychleji vstřebává.

Ilustrační foto: Lucie Pařízková, archiv, Petra Mášová

Autor: - red -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ