Nikdy není příliš brzy naučit dítě základům první pomoci. Lékaři se shodují, že již ve čtyřech letech si dovedou v kritických situacích poradit. Mezinárodní organizace proto vytvořily pět základních postupů, které by každé dítě mělo znát.
Kdyby Tristan nebyl doma, když jeho dvouletá sestra Brooke spadla do bazénu, znamenalo by to neštěstí pro celou rodinu. Její o sedm let starší bratr jí ale dokázal poskytnout první pomoc a zavolat záchrannou službu. "Pořád dokola hrál počítačovou hru o lékařích ve válce a sledoval film Black Hawk Down, kde hrdina dává první pomoc jedné z obětí bojů. Vždycky chtěl být lékařem," tvrdí na server CNN Tristanův otec. Proto se spolu s manželkou Kim rozhodl syna naučit základy první pomoci na halloweenské tykvi.
"Nikdy nás ani na chvíli nenapadlo, že to zachrání život naší dceři," dodává otec. Lékaři se však shodují, že to není ojedinělý případ, kdy se dítě stane úspěšným zachráncem. I tříleté dítě si zapamatuje číslo na záchrannou službu a tu poté zavolá. "Jsem si jist, že se to naučí, ale navíc dokážou i mnohem víc. Stačí jim to předvést a vysvětlit," tvrdí pediatr David Markenson z Červeného kříže.
Čtyřleté dítě by si podle něj mělo umět poradit při pořezání či odřeninách. Osmiletí dokážou podat pomocnou ruku dusícím se lidem a naučí se i používat automatický defibrilátor. V jedenácti letech by si děti měly poradit s píchnutím hmyzu, alergickou reakcí a popálením. Od patnácti let učí Červený kříž, jak zachránit tonoucího.
Veškerá odpovědnost ale leží na rodičích, kteří musí svým potomkům jasně vysvětlit, že na jejich pomoci záleží, že jejich záchranu potřebují i cizí lidé, které nikdy neviděli, a že se nemají bát v situacích, které nezažili. "Každý může strachy zmrznout, ale když děti ví, že je to pro dobrou věc, jsou schopné pomoci," tvrdí Markenson.
První pomoc pro děti: |
1. krok: Dušení se
2. krok: Krvácení Tato krajní nouze může být pro děti obzvláště stresující. Proto začněte na něčem, kde je krve málo. Odborníci doporučují nejprve děti naučit zastavovat krvácení z nosu a poté jim vysvětlit, že i v dalších situacích je důležité stlačit zraněné místo, aby neuteklo velké množství krve.
3. krok: Popálení
4. krok: Tonutí Pokud se dítě dostane do situace, ve které se bude někdo topit, není v žádném případě vhodné, aby do vody skákalo. Tonoucí ho může v panice potopit také. Pokud neprošlo kurzem první pomoci pro záchranu ve vodě, je vhodnější házet na hladinu plovoucí věci, kterých se topící osoba zachytí.
Zdroj: Americká pobočka Červeného kříže |