Sůl kůži čistí, zůstane po ní hebká, má protizánětlivé účinky. Příznivé účinky soli vychvalují zejména kosmetické firmy, ale přidávají se i dermatologové a alergologové, kteří vědí, proč například atopiky posílají k moři. Ale pozor, neužívat vnitřně. Zatímco kůži sůl pomáhá, srdci vážně škodí.
Kardiologové po celém západním světě bijí na poplach. Průměrný občan "západní" civilizace denně své tělo nasolí až 14 gramy soli, čímž výrazně zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku a potažmo mnohé srdeční nemoci. Optikou kosmetiky a dermatologie ale stále platí: Sůl nad zlato.
K TÉMATU: Nesolit nad zlato. Sůl škodí srdci
Hebká, ne mastná
Jako čisticí prostředek na kůži se sůl používá odjakživa. Sůl v koupeli uvolní svaly a pročistí kůži, má protizánětlivé účinky. Podle kosmetických firem jsou výrobky ze soli trvalým bestsellerem. Sůl čistí a kůže po ní zůstane hebká, ale nikoli mastná, vysvětluje instruktorka firmy Lush Erica Vegová.
Mercedesem mezi solemi je sůl z Mrtvého moře, která se doporučuje i pacientům s lupenkou. Ale kosmetický průmysl také nezahálí. "Mrtvé moře je teď spíš už jezero než moře, ale obsahuje stále původní minerály jako před tisíciletím. Je desetkrát slanější než vody jiných moří," uvedl Dawn DiOrio z firmy Ahava. Voda Mrtvého moře má podobu oleje, nerozbíjí se do kapek, ale přilne ke kůži. Má v sobě mnoho hořčíku, vápníku, sodíku i draslíku, tedy minerály, které uvolňují a zjemňují.
Má leštit, ne škrábat
"Jemná sůl pleť pročistí a odstraní mrtvé buňky kůže. Doplněná olejem poskytne nejen masáž, ale také provlhčení," uvedla zakladatelka kosmetické firmy Carol's Daughter Lisa Priceová. Se solí se podle ní dá dělat mnohem víc než například s cukrem, který je také dobrým abrazivním materiálem. Priceová ale nedoporučuje sůl používat na obličej. "Potřebujete sůl o správné hrubosti, musíte leštit, ne škrábat," řekla.
U kůže to se solí nekončí, protože je využitelná i ve vlasové kosmetice. Vlasy díky ní získají trochu rozcuchaný vzhled a vypadají jako po dni stráveném na pláži. "Sůl ubere vlasům trochu lesku, což je teď moderní," řekla Wellsová, zároveň ale připomenula, že příliš mnoho soli vlasům může škodit, jelikož je vysuší.