Světem se šíří "epidemie" vysokého tlaku. A zabíjí
14.05.2010 09:51 Původní zpráva
Až sedm milionů pozemšťanů umírá každý rok na nemoci, které zapříčinil vysoký krevní tlak. Hypertenzí trpí podle Světové zdravotnické organizace 1,5 miliardy lidí po celém světě. Čechů celé dva miliony.
Mezinárodní "hypertonické" společnosti připomínají rizika vysokého tlaku u příležitosti Světového dne hypertenze, který připadá na pondělí 17. května. V Česku žijí až dva miliony hypertoniků, každoročně lékaři podchytí dalších 100 tisíc lidí s vysokým krevním tlakem. Většina z nich jsou lidé obézní nebo "alespoň" s nadváhou.
Hlídejte si břicha
"Hlídejte si ´břicha´, jezte ´zeleně´, cvičte a omezte sůl." Taková jsou motta letošní kampaně. "Každý ujitý krok, každé zdravé jídlo se počítá," říká přednosta kliniky kardiologie pražské vinohradské nemocnice Aleš Linhart. "A schovejte ze stolů solničky," dodává jeho kolega profesor Karel Horký. Nadměrná spotřeba sodíku je totiž dalším významným rizikovým faktorem pro vznik vysokého krevního tlaku.
PSALI JSME: Nesolit nad zlato. Sůl škodí srdci
Hypertenze je nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik onemocnění srdce a cév - včetně mrtvice, infarktu a srdečních kolapsů. Vede k onemocněním ledvin, diabetu a některým typům nádorových onemocnění.
Na nemoci srdce a cév v Česku každý rok umírá polovina lidí (45,2 % mužů a 50,7 % žen). Pro srovnání - na rakovinu o polovinu méně (26,6 % mužů, 22,4 % žen).
PSALI JSME: Nemoci srdce zabíjejí méně Čechů než dřív. Stále ale moc
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.