Spotřeba drog a alkoholu mezi americkými teenagery klesá, dostávají se čím dál méně do závislosti, která může vést až k jejich zničení. Není to však až tak radostná zpráva, mladí Američané prostě vyměnili jednu drogu za druhou. Namísto marihuany, heroinu či alkoholu jsou nyní závislí na počítačích a mobilních telefonech, konstatuje americký list New York Times.
Spotřeba drog a alkoholu u amerických teenagerů klesá už deset let, nikdo však neví proč. Někteří odborníci se podle listu domnívají, že je příčinou buď tažení proti kouření a nárůst cen cigaret, které jsou pro cestu k dalším drogám klíčové. Důvodem prý může být i to, že konečně začínají fungovat protidrogové vzdělávací kampaně, které dlouho selhávaly. "Ale vědci nyní začínají zvažovat zajímavou otázku: Užívají dospívající drogy méně alespoň zčásti proto, že jsou neustále stimulování a baveni svými počítači a telefony?" ptá se americký deník.
Tato možnost je podle nich pravděpodobná, protože počet uživatelů drog mezi teenagery se snížil ve stejné době, kdy se naopak prudce zvýšilo používání tabletů a chytrých mobilních telefonů. Americký Národní institut pro zneužívání drog (National Institute on Drug Abuse) už plánuje nový výzkum který má tuto možnost prozkoumat. Užívání narkotik mladými lidmi - vyjma marihuany - totiž bylo loni podle institutu nejnižší za posledních čtyřicet let.
Souvislosti mezi omezenějším užíváním drog a větší závislostí na počítačích a mobilních telefonech zkoumá již delší dobu i expertka Kolumbijské univerzity Silvia Martinsová. "Hraní videoher a pohyb na sociálních sítích naplňuje potřebu vyhledávání nových zážitků," říká.
Oproti tomu lékařka Sion Kim Harrisová, která vede v Bostonské dětské nemocnici oddělení pro děti a mladistvé závislé na drogách, je v tomto směru poněkud skeptická. Užívání drog podle ní sice pokleslo u dvanáctiletých až sedmnáctiletých dětí, ale ne u vysokoškolských studentů. Za pokles podle ní může spíše lepší osvěta.
Podle některých průzkumů prý ale elektronická zařízení napojená na internet vyvolávají v mozku podobné pocity jako drogy. Určitou závislost na nich koneckonců přiznávají i teenageři. "Když jsem doma sama, první, co udělám, je, že sáhnu po telefonu," říká například osmnáctiletá Melanie Clarková z Massachusetts.