Většina psychiatrů zaznamenala více pacientů s depresemi a úzkostmi

Zdraví
30. 6. 2021 09:16
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Přes 80 procent psychiatrů zaznamenalo v době epidemie covidu-19 nárůst počtu pacientů s depresemi o 20 až 30 procent. Devět z deseti lékařů se ve své praxi setkalo také s vyšším výskytem úzkostných poruch, zpravidla o 30 až 40 procent. Pětina lékařů evidovala zvýšení počtu pacientů, kteří předčasně přerušili léčbu. Vyplývá to z průzkumu, který se uskutečnil od 10. května do začátku června mezi členy Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Výsledky poskytl mluvčí společnosti Jan Červenka. Dotazníkem bylo podle něj osloveno 600 až 700 ambulantních psychiatrů.

Příčiny nárůstu duševních nemocí podle psychiatra Martina Anderse souvisí s pandemickou situací. "Situace, v níž se celá společnost nachází kvůli pandemii, klade na lidskou psychiku obrovské nároky - jednak jsou to obavy z nemoci samotné a jejích důsledků, kterými mohla být i ztráta blízkých nebo přátel. Stejně závažné jsou sociálně-ekonomické aspekty, obavy za ztráty práce, jistoty příjmu, velmi náročné slaďování pracovního života například se školní docházkou dětí, oslabené sociální vazby," uvedl Anders.

Sedm z deseti pacientů, kteří už depresemi nebo úzkostmi trpěli, mělo větší potřebu kontaktů s lékařem. Asi třetina psychiatrů v dotazníku uvedla, že jim vzrostl počet nemocných, kteří nereagovali dostatečně na léčbu antidepresivy. Většina lékařů měla během epidemie zkušenost s tím, že někteří pacienti nechodili na kontroly kvůli obavě z nákazy covidem-19. Zanedbávání kontrol zaznamenávali lékaři i v jiných oborech.

Psychiatři také v dotazníku uváděli, že vnímají jako problém omezenou dostupnost psychoterapie, která je jednou z možností léčby. "Nedostupnost psychoterapeutické péče je dlouhodobý dluh našim pacientům, na jehož řešení se snaží odborná společnost ve spolupráci s dalšími odborníky a ministerstvem zdravotnictví spolupracovat," poznamenal předseda psychiatrické společnosti Pavel Mohr.

Na nárůst výskytu duševních nemocí upozorňovali psychiatři už po loňské první a druhé vlně epidemie. Navíc asi pětina lidí, kteří onemocnění covid19 prodělali, má psychické následky. Ty se podle psychiatrů projevují s různým odstupem po prodělané nemoci.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/HayDmitriy

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ