Korupce v Liberci
I příbuzní politiků smí obchodovat s krajem, míní vicehejtmanka
09.05.2014 06:01 Rozhovor
Vicehejtmanka Libereckého kraje Zuzana Kocumová z uskupení Změna pro Liberecký kraj (ZLK) považuje podmíněné odsouzení podnikatele Tomáš Absolona za pokus uplatit tehdejšího šéfa záchranky a dnešního poslance Stanislava Mackovíka za mírné. Nevidí však nic špatného na samotném faktu, že se o veřejnou zakázku ucházel manžel zdejší významné političky. O případu informoval časopis TÝDEN v článku Liberecké Palermo.
"Pokud budou striktně dodržena veškerá pravidla, pak si nemyslím, že by rodinní příslušníci nebo známí zastupitelů - z jakéhokoliv města - měli být diskriminováni při své činnosti," řekla Zuzana Kocumová v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ
Významný podnikatel Tomáš Absolon, sponzor ZLK a manžel liberecké zastupitelky, lékařky Markéty Absolonové (rovněž ze ZLK) byl za korupci - snahu milionem a sto tisíci korunami uplatit tehdejšího šéfa tamní záchranné služby -, odsouzen na 18 měsíců s podmíněným odkladem na 30 měsíců. Dostal také pokutu 400 tisíc korun. To je nejen vzhledem k výši nabízené částky, ale též k podnikatelovu majetku, naprosto zanedbatelná suma. Úplatkem, jehož nabídku policie zaznamenala na odposleších, si chtěl vylobbovat, aby jeho hangár s pozemky byly odkoupeny za 25 milionů korun a vyrostlo tam nové sídlo záchranky.
Jak hodnotíte trest, k němuž byl podnikatel Tomáš Absolon odsouzen? Zdá se vám adekvátní?
Nejsem schopna objektivně posoudit výši trestu, nebyla jsem u vyšetřování, ani neznám přesné obvinění. Z běžného pohledu mi to přijde jako relativně mírný trest. Ale tento pocit mám v ČR většinou, a to bohužel často i u závažnějších činů. Nehledě na to, že velmi často rozsudek ani nepadne a viníci daleko závažnějších činů zůstávají na svobodě.
Z materiálů, které má časopis Týden k dispozici a jsou součástí vyšetřovacího spisu policie, vyplývá, že jste byla pro, aby se nové sídlo postavilo na pozemcích pana Absolona. Po jeho obvinění z podplácení jste zřejmě změnila názor. Je to tak? Nebo se mýlím?
Mýlíte se, opak je pravdou. Po řediteli liberecké záchranné služby jsem od počátku chtěla, aby připravil objektivní posouzení všech variant, které pro vybudování sídla přicházely v úvahu.
Můžete říct, o jaké varianty se konkrétně jednalo?
Zaprvé stavba na zelené louce. Za druhé využití jiných objektů, kde pouze jednou z možných variant byl hangár pana Absolona. A za třetí realizace v rámci modernizace nebo výstavby nové Krajské nemocnice. Velmi mě překvapilo, že z rozboru, který tehdejší ředitel Stanislav Mackovík připravil, téměř vypadly jiné možnosti, naopak varianta hangáru byla detailně rozpracována. Dokonce jsem materiál vracela k přepracování. Protože ani poté jsem nebyla s výsledkem spokojena, uspořádala jsem schůzku i za účasti jiných odborníků - a na jejím podkladě jsme variantu koupě hangáru zamítli.
Do této chvíle je mi záhadou, jestli účelem předkládání jednostranných materiálů nebyl úmysl navést mě osobně do situace, kdy bych koupi hangáru podpořila. Toto vše se odehrálo předtím, než jsem se vůbec dozvěděla, že prý v tomto projektu hrály nějakou roli úplatky, naopak tehdejší ředitel liberecké záchranné služby to věděl velmi dobře.
Jak se na věci dívalo vedení kraje?
Když jsme tuto variantu probírali na poradě vedení, tak jsem předem ohlásila, že v této věci nebudu jakkoliv hlasovat, jelikož osobu pana Absolona znám a byť by to zřejmě nebyl přímý střet zájmů - nejsme jakkoliv osobně nebo pracovně propojeni -, vidím to jako lepší řešení.
Obchod s panem Absolonem se tedy neuskutečnil.
Neuskutečnil - jak jsem již říkala - po debatě s dalšími odborníky, než pouze s tehdejším ředitelem záchranky Stanislavem Mackovíkem, který variantu odkupu hangáru opakovaně doporučil, jsme se přiklonili k jiné variantě.
Je již pro nové sídlo záchranky vybráno jiné místo?
Dohodli jsme se, že sídlo bude řešeno v návaznosti projektu modernizace Krajské nemocnice Liberec.
Příjde vám v pořádku, aby kraj obchodoval s manželem liberecké zastupitelky?
Pokud budou striktně dodržena veškerá pravidla, pak si nemyslím, že by rodinní příslušníci nebo známí zastupitelů - z jakéhokoliv města - měli být diskriminováni při své činnosti. Naprostou podmínkou, která se ovšem má uplatňovat na všechny, a nejen příbuzné a známé zastupitelů je, aby jakékoliv zakázky probíhaly transparentně a podle jasně daných pravidel a objektivních kritérií.
Konec konců právě na tomto případu je vidět, že když se podle pravidel postupuje, může to zamezit korupčnímu jednání, a to i v případě, že se v některé fázi kdokoli z účastníků pokusí projekt ovlivnit úplatkem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.