Přísnější postihy
Svaz měst: Opakované přestupky by měly být trestným činem
22.06.2014 18:46 Původní zpráva
Situace v některých městech přestává být únosná. Dochází ke zneužívání sociálních dávek, zejména těch na bydlení, úzké skupinky obyvatel bohatnou na úkor jiných provozováním předražených ubytoven a lidé, kteří páchají na území měst a obcí jeden přestupek za druhým, jsou často nepostihnutelní. Svaz měst a obcí proto požaduje zpřísnění pravidel.
Současná zákonná pravidla tomu ovšem nezabrání, protože se příliš nerespektují a důsledně se nevyžaduje jejich dodržování, varuje Svaz v otevřeném dopise, který poslal například ministru vnitra Milanu Chovancovi či ministryni spravedlnosti Heleně Válkové. "Několikanásobné spáchání některých přestupků by mělo být kvalifikováno jako trestný čin. Územní samospráva nepreferuje represi, bohužel však současná situace žádné jiné řešení nedovoluje!" konstatuje v dopise předseda Svazu a současně kladenský primátor Dan Jiránek.
Městům by podle dopisu ulehčilo situaci, kdyby vznikl centrální registr přestupků, který vlády slibují už několik let. "Apelujeme na vás, aby budoucí registr přestupků vznikl co nejdříve a zaznamenával především ty přestupky, které jsou páchány na území obcí nejčastěji, tedy přestupky páchané na veřejném prostranství či přestupky spojené s alkoholem a jinými toxikomaniemi," žádá Jiránek.
Zákon, který by vznik registru umožnil, je přitom v současnosti v připomínkovém řízení. Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřiny Hrochové pracovní verze zákona počítá s tím, že by centrální evidenci přestupků vedl rejstřík trestů, v němž budou evidovány pouze některé přestupky. Uvažuje se třeba o evidenci některých z přestupků na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi, proti veřejnému pořádku, občanskému soužití a majetku.
Údaje by se podle Hrochové měly z evidence smazat po pěti letech od nabytí právní moci přestupku, nebo poté, co pravomocné rozhodnutí zruší správní orgány či soud. "Informace z evidence přestupků by neměly být veřejně přístupné, ale měly by být na základě žádosti poskytovány subjektům, o kterých tak stanoví zákon," doplnila Hrochová. Zákon ještě musí projednat vláda a parlament. Pokud jej chválí, začne registr fungovat v roce 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.