Nafta ve foresteru má přilákat více Čechů
05.11.2008 16:00 Původní zpráva
Subaru má s naftovým foresterem v Čechách velké plány. Její zástupce populární kategorie sportovně-užitkových vozů dostal to, co mu chybělo. Turbodiesel. Ale jiný, než mají ostatní. Redaktor serveru TÝDEN.CZ se již svezl.
Subaru Forester dostalo naftový motor, pro automobily kategorie SUV zásadní. Ne že by se bez něj tento vůz dříve neobešel. Nová generace foresteru se dobře prodávala i s benzínovými motory a jen s nimi přežila také dvě pokolení předchůdců. Jenže v Česku se prodá mnohem více naftových SUV než benzínových. Turbodiesel by podle zástupců značky mohl místní prodeje foresteru zdvojnásobit.
Značka Subaru se drží své tradiční koncepce, tedy motorů s protiběžnými písty zvaných boxer a stálého pohonu všech kol. Jedinou výjimkou v její nabídce je nejmenší model Justy, převlečené Daihatsu Sirion s řadovým motorem a pohonem jen předních kol, které automobilka Subaru pod svým jménem prodává, aby měla v nabídce také auto s nízkými emisemi.
ČTĚTE TAKÉ: Test Subaru Justy
Naftový motor Subaru potřebovalo do většiny svých modelů. Aby nezkazilo jejich vynikající jízdní vlastnosti, na nichž se velkou mírou podílí nízké těžiště plochých motorů, muselo vyvinout první naftový boxer na světě. U menší automobilky jakou je Subaru úctyhodný to čin. Nový plochý dvoulitrový turbodiesel se již prodává v modelech Legacy, Outback, nově ho lze pořídit ve foresteru a v lednu i hatchbacku Impreza.
ČTĚTE TAKÉ: Test naftového Subaru Outback
Ve foresteru má plochý turbodiesel o tři koně/2kW nižší výkon 147 koní/108 kW, maximální točivý moment 350 Nm zůstal nezměněn. To stačí ke zrychlení na 100 km/h za 10,4 sekundy a dosažení rychlosti 186 km/h. Subjektivně vůz působí rychleji, dobře totiž reaguje na plynový pedál, má dostatek síly v nízkých otáčkách a nebrání se ani těm vyšším. Ty však nešly na české prezentaci novinky vyzkoušet, žádné z předváděcích aut ještě nebylo zajeté. Nicméně v outbacku lze tento motor vytáčet až do pěti tisíc otáček, aniž by mu náhle došel dech.
ČTĚTE TAKÉ: Test Subaru Impreza WRX
Nová „syrová“ auta překvapila také svou tichostí. Po zahřátí nový turbodiesel zní skoro jako benzínový motor, nechybí mu ani pro motory Subaru typický bručivý zvuk. Ve foresteru je poprvé spojen se šestistupňovou převodovkou, která má stejnou délku jako dřívější pětistupňová skříň. Na rozdíl od ní novinka již nemá tak dlouhé převody, takže není třeba na některých křižovatkách podřazovat až na jedničku. Jen výhody ale nová převodovka nepřináší. Ve srovnání s tou dřívější již není tak přesná, ve zkoušených vozech šlo při jen trochu neopatrném řazení zařadit pátý místo třetího stupně. Řadící páku totiž nyní s převodovkou spojují lanka.
Stejně jako outbacku a legacy chybí i naftovému foresteru redukce převodů, přestože modely s benzínovým dvoulitrem a manuálním řazením ji mají. Naftový motor ji podle tvrzení českého zástupce značky díky svému zátahu v nízkých otáčkách nepotřebuje. Je pravda, že bez přidání plynu vůz na jedničku vystoupá i do kopce, ale když už Subaru redukci má, proč ji nepoužilo? Že by úspora nákladů?
Další silnou stránkou naftového foresteru by měla být úspornost. Automobilka udává u základní verze spotřebu 5,8 litru na 100 km/h v provozu mimo město, 7,2 l ve městě a 6,3 l kombinovaně. Při krátkých jízdách s nezajetými vozy nešlo její reálnost ani odhadovat, nicméně při dřívějším testu naftového outbacku se plochý diesel ukázal jako velmi úsporný motor.
ČTĚTE TAKÉ: Subaru vidí budoucnost v elektřině
Forester už není svérázným zvýšeným kombi, spíš se z něj stal typický zástupce kategorie SUV. Tuto změnu příliš neuvítali skalní fanoušci značky, ale prodejům vozu prospěla. Od poloviny letošního dubna, kdy nový model třetí generace vstoupil na náš trh, se prodalo skoro třikrát více foresterů, než ve stejném období vloni.
Nový model stojí na základech hatchbacku Impreza, ze kterého si bere mnoho dobrého. Motor s protiběžnými písty boxer má nízké těžiště, takže v zatáčkách ani tolik nevadí až nezvykle měkké pérování foresteru. Při rychlých průjezdech se dramaticky nakloní, ale zůstává stabilní a snadno ovladatelný.
Jaká je cena za úspornější provoz? Naftový Forester je o 65 000 korun dražší, než stejně vybavené verze benzínového dvoulitru. S nejskromnější výbavou začíná na částce 793 800 Kč, v nabídce jsou i nákladní verze N1 s cenou bez DPH.
Výstroj konkrétních vozů nelze ovlivnit, na výběr je jen ze tří pevně daných výbav. Již ta základní je štědrá, mimo v této automobilové kategorii běžných položek (jakou je dnes i stabilizační systém) obsahuje například automatickou klimatizaci, tempomat či litá kola. Vypadá to, že přání importéra zdvojnásobit prodeje Foresteru novým motorem není nereálné.
ČTĚTE TAKÉ: Nepodařená oslava narozenin u Subaru
Foto: Subaru
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.