Poprvé za volantem Audi R8 V10
10.07.2009 19:00 Původní zpráva
V Česku se právě začalo prodávat nejrychlejší silniční Audi všech dob. Supersportovní R8, poháněné desetiválcem původem z Lamborghini. On-line deník TÝDEN se s ním již krátce svezl. Stojí desetiválec za téměř milionový příplatek?
Převzetí italské značky Lamborghini koncernem Volkswagen, respektive jeho sportovní odnoží vedenou Audi, přineslo přineslo svůj nejzářivější plod. Nejrychlejší silniční Audi všech dob, poháněné jen trochu odlišnější verzí desetiválce z Lamborghini Gallardo.
Audi R8 5,2 FSI quattro dostalo to, co slabší verzi 4,2 FSI chybělo. Charismatický motor hodný superportu, který v žádném jiném vozu této německé značky nenajdete. Desetiválec původem od Lamborghini o objemu 5,2 litru má v R8 lehce snížený výkon 525 koní/386 kW při osmi tisících otáčkách a maximální točivý moment 530 Nm, nastupující od 6500 otáček. Nejrychlejší Audi se ním katapultuje na stovku za 3,9 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 316 km/h.
ČTĚTE TAKÉ: Test Audi R8 4,2 FSI quattro S tronic
Ani osmiválec rozhodně není pomalý, ale tohle je vyšší liga. Už kvůli tomu zvuku... Po nastartování desetiválec vyštěkne do okolí a uklidní se na dunivém volnoběhu. Pak se můžete klidně rozjet, ani s takto monstrózním motorem nebudou problémem posuny po městě. Jakmile se cesta uvolní a motor zahřeje, je čas pořádně šlápnout na plyn dostat z něj to nejlepší. Na plynový pedál desetiválec reaguje se spontánním nadšením, R8 mocně zatlačí posádku do sedadel a vystřelí vpřed. Dvoustovka je tam hned. Řečí čísel, se sekvenční převodovkou za 12 sekund. Takže je třeba si za volantem hlídat rychlost před každou zatáčkou, abyste nebyli svou rychlostí nepříjemně překvapeni. Tu dokáží velmi účinně snížit příplatkové karbon-keramické brzdy, na brzdový pedál reagující poněkud ostřeji, na což si je třeba zvyknout. Za jejich schopnosti to ale stojí. Motor je také pěkně pružný, vlastně s ním lze většinu cest po silnicích druhé třídy projet na trojku.
ČTĚTE TAKÉ: Test Audi RS6 Avant
Rychlou akci doprovází omamný zvukový doprovod. Od dunění v nízkých otáčkách přes burácení a naléhavé troubení až po zvonivý jekot před omezovačem. Zkrátka zvuk podobný tomu v Lamborghini Gallardo. V civilizovanějším Audi není tak intenzivní jako v italském stroji. Což je logické, dvě supersportovní auta vyráběná stejným koncernem by neměla mít identický projev. V R8 je o trochu utlumenější než v Gallardu, kde máte občas pocit, že se vytočený motor za vašimi zády každou chvílí musí rozpuknout a probourat do kabiny. Ale i tak zvuk desetiválce stačí k pořádnému zvýšení adrenalinu. Až uvidíte desetiválcové Audi R8 se staženými bočními okénky, nejspíše to nebude kvůli tomu, že se chce jeho řidič ukázat před okolím.
ČTĚTE TAKÉ: Test Audi TTS
Desetiválec může být spřažen se šestistupňovou manuální převodovkou, nebo sekvenční nazvanou R tronic. Tu pro Audi dodává Lamborghini a jde o stejnou skříň, která se v Gallardu jmenuje E-Gear. Vlastně jde o robotizovaný manuál. V automatickém režimu si žije svým životem a s autem trochu houpe, ale jeho řazení lze vždy ovlivnit řadící pákou nebo tlačítky na zadní straně volantu. Nebo přehodit páku do režimu sekvenčního. Pak nechá motor vytočit do omezovače, aniž by přeřadil. Při akceleraci na plný plyn tam doslova kope další rychlosti, proto je lepší pedál při řazení trochu povolit. Největším zážitkem je ale podřazování, kdy si převodovka dává krásné a přesné meziplyny, doprovázené efektním vyštěknutím motoru.
ČTĚTE TAKÉ: Poprvé za volantem Audi Q7 V12 TDI
Ač je Audi R8 opravdovým supersportem, umí si dobře poradit i s typickou českou silnicí. Jeho podvozek nepůsobí přehnaně tvrdě. Zůstává přijatelně komfortní a při rychlé jízdě se dokáže udržet i hodně rozbité vozovky, aniž by se vůz v zatáčkách nějak znatelně nakláněl. Že by zásluha v desetiválcové verzi standardních magnetoreologických adaptivních tlumičů? Nejrychlejší Audi R8 je na horších silnicích snesitelné i po zmáčknutí tlačítka „sport“ u řadící páky, kterým se zapíná sportovní režim. Ten ztvrdí odpružení, zostří reakce motoru na plynový pedál, posune hranice zásahu stabilizačního systému a ještě zrychlí řazení již tak rychlé sekvenční převodovky. Ani pak by vás nemělo překvapit nějakou záludností. Mnoho řidičských chyb odpustí, vynikající řízení svědomitě informuje o situaci předních kol a díky rozložení hmotnosti 46 ku 54 se desetiválcové R8 nadšeně vrhá do zatáček. Leckterou nepříjemnost by měl pomoci zachránit pohon všech kol, preferující zadní nápravu.
ČTĚTE TAKÉ: Akademie rychlosti v rytmu Lamborghini
Z krátké projížďky v okolí Karlových Varů nelze vyřknout žádné větší soudy, nicméně první dojmy jsou velmi pozitivní. O 60 kilogramů těžší desetiválcová verze možná ztratila maličko mrštnosti osmiválce, ale tu vynahrazuje rychlostí a hlavně větším adrenalinem za volantem, generovaným desetiválcem se skvělým zvukem. Jen těžko soudit, zda stojí za téměř milionový příplatek oproti osmiválcové R8, ať už má mnohem bohatší základní výbavu. S cenou 3 860 800 Kč je o téměř 955 tisíc korun dražší, zájemci o R8 4,2 FSI quattro se sekvenční převodovku zaplatí 4,065 milionu. Verdikt nechť rozhodne každý sám. Milion je dost, ale teprve s desetiválcem se Audi R8 stalo opravdovým supersportem se vším tím hlukem a dechberoucími výkony, které k této nejatraktivnější automobilové kategorii patří.
ČTĚTE TAKÉ: Deset nejlákavějších aut v českých půjčovnách
Přitom se o Audi R8 stále dá říci, že je přátelským supersportem. I s desetiválcem pod zadní kapotou. Doby, kdy vysokovýkonná auta s motorem uprostřed zvládli řídit jen opravdu zkušení řidiči, jsou dávno pryč. Do R8 se snadno nastupuje, v jeho přehledném interiéru jsou věci na obvyklých místech a od svého řidiče nevyžaduje nic nového. Můžete s ním klidně jezdit na menší nákupy. Jen při tom nesmíte moc šlápnout na plyn...
Foto: Audi
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.