Jaguar XK: Bože, díky za motor
28.07.2008 08:30 Původní zpráva
Ani s indickým kapitálem za zády se Jaguar nehodlá vzdát své bohaté historie. Pro londýnský autosalon připravil speciální verzi roadsteru XK, aby oslavil šedesátileté výročí jednoho ze svých nejmilovanějších sportovních modelů.
Dvojice písmen XK nesymbolizuje pro britskou značku jen tak ledajaká sportovní auta. Fenomenální úspěch prvního XK120 nastartoval poválečnou výrobu a se závodními verzemi založenými na tomto stroji přišla v padesátých letech první důležitá vítězství v motoristickém sportu. Zejména v Le Mans, kde jaguary C-Type a D-Type porážely mercedesy a ferrari. A druhá generace kupé XK, jež se představila na podzim roku 2005 na frankfurtském autosalonu, dokázala přesvědčit veřejnost, že značka je schopna vyrábět nádherná a moderní auta.
ČTĚTE TAKÉ: Test Jaguaru XK
Jako mnohé z výjimečných věcí vznikl slavný model částečně náhodou. Měl se totiž stát testovací platformou pro nový motor XK - první vyrobený značkou Jaguar, která svou kočku ve skoku začala dávat na auta v polovině třicátých let. Řadový šestiválec o objemu 3,4 litru a výkonu 160 koní s rozvodem ventilů DOHC byl výsledkem dlouhých válečných nocí strávených hlídáním prázdné továrny u Coventry a měl sloužit jako pohon pro luxusní limuzínu Mark VII. Konstruktéři William Heynes, Walter Hassan a Claude Baily totiž strážili továrnu v Browns Lane, aby v ní nevypukl požár.
Dvoumístný sporťák XK Open Two Seater Super Sports s motorem vpředu a pohonem zadních kol vstoupil na scénu na londýnském autosalonu v roce 1948. Díky maximální rychlosti 193 kilometrů v hodině si okamžitě si přisvojil titul nejrychlejšího produkčního auta na světě, ostatně číslice 120 ve vzápětí přijatém názvu odkazovala na tentýž údaj v mílích za hodinu. Bez oddělitelného předního skla, které mírně narušovalo aerodynamiku, dokázal být dokonce ještě rychlejší. Spolu s XK120 vznikla rovněž studie XK100 s dvoulitrovým čtyřválcem pod kapotou. Ta se však kvůli téměř stejným nákladům na ruční výrobu nikdy neprodávala.
Tehdejší šéf Jaguaru William Lyons původně plánoval produkci dvou stovek exemplářů roadsteru, jenže po uvedení na autosalonu následoval nečekaný, o to však příjemnější šok. Zpočátku vzniklo 240 vozů s hliníkovou karoserií na jasanovém rámu, které jsou dnes sběratelsky nejcennější. Zájem veřejnosti ovšem znamenal zároveň přechod z ruční výroby na produkci na montážní lince, kvůli čemuž musela být karoserie navržena znovu s větším využitím plechu. Později k roadsteru (zvaný Open Two Seater) přibylo kupé s kabrioletem, takže se těchto sportovních jaguarů nakonec do roku 1954 vyrobilo přes dvanáct tisíc.
Řada XK ale u konce s dechem ještě nebyla. Po XK120 následovala modernizovaná XK140, kterou stejně jako poslední exempláře předchůdce poháněl řadový šestiválec se zvýšeným výkonem. V případě základního XK140 umožnilo 190 koní dostát autu svému jménu a dosahovat 225 km/h (140 mil za hodinu), u verze SE měl motor dokonce 210 koní. Nejsilnějším XK, pokud jde o výkon, byl poslední z řady - XK150 se šestiválcem zvětšeným na 3,8 litru a přídomkem S. Jeho 265 koní přesto na názvem proklamovanou maximální rychlost 241 km/h už nestačilo.
Tím nejvzácnějším a nejrychlejším XK byl ovšem jiný jaguar. Silniční verze závodního D-Type pro Le Mans akcelerovala z nuly na stovku za 5,5 sekundy a dosahovala maximální rychlosti 243 km/h. Automobilka ji vyrobila pouze proto, že se v roce 1957 kvůli změně pravidel stáhla ze závodů v Le Mans. Zbývající šasi hodlala přetvořit v XKSS, avšak požár z 12. února v továrně v Browns Lane znamenal, že vzniklo pouze šestnáct kusů.
Produkce XK byla zastavena v roce 1960, i když rok nato ještě pár exemplářů vzniklo. V březnu 1961 se však představil E-Type a to je jiná historie. O vzkříšení písmen XK se zasloužil až v devadesátých letech Ford, tehdejší vlastník Jaguaru. Skutečný návrat však představuje až současná druhá generace. Podobně jako u prvního XK konstruktéři Jaguaru nejdřív postavili kabriolet, aby z něj posléze vytvořili kupé. A přestože návrhář Ian Calumm designem auta odkazuje k E-Typu, XK se okamžitě po uvedení do prodeje v roce 2006 stalo nejžádanějším jaguarem.
Výročí modelu britská značka oslavuje tam, kde to před šedesáti lety všechno vypuklo. Na londýnský autosalon si dokonce připravila speciální verzi pro domácí trh. V zájmu fanoušků značky ale je, aby se historie úplně neopakovala. Pokud by výroční XK60, jak omezenou sérii u Jaguaru nazvali, zvládlo jen 60 mil v hodině, bylo by to až příliš velký krok zpátky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.