ARO 24 kontra Jeep Cherokee
28.04.2009 08:00 Původní zpráva
Oba poháněl motor umístěný vpředu, a to buď pomocí zadních kol, nebo daleko častěji všech čtyř. Oba si uměly poradit s neuvěřitelnými překážkami v cestě. A třebaže americké auto se honosilo slavnou značkou, rumunští konstruktéři by v porovnání za kratší konec netahali.
Jestli se některé modely socialistickým automobilkám dařily koncem osmdesátých let lépe než jiné, šlo o účelová auta do terénu. Podobně jako Lada Niva se i ARO série 24 odvážně rvalo s lesními cestami a přitom na silnici nejezdilo úplně špatně.
ČTĚTE TAKÉ: Lada Niva kontra Suzuki Vitara
ARO (Auto Romanesc) přišlo s vlastním modelem až v sedmdesátých letech. Do té doby produkovala automobilka kopii ruského GAZ-69. Základ série 24 tvořil opět žebřinový rám, nicméně hranatá karoserie ukrývala nové nezávislé zavěšení předních kol a redukční převodovku.
ČTĚTE TAKÉ: Automobilky bývalé Rumunské socialistické republiky
O něco větší Jeep se oproti rumunskému autu prezentoval zastaralejší koncepcí. Cherokee se objevil v roce 1984 s oběma tuhými nápravami, ta zadní byla navíc odpružena listovými pery. Schopnosti v terénu zajišťovala polosamonosná karoserie s příhradovým rámem.
ARO 24 vznikalo ve spoustě variant určených buď jako osobní auta, anebo užitková. K mání byl třídveřový „kabriolet", třídveřová uzavřená karoserie až pro osm lidí, anebo pětidveřová a pětimístná verze 244. Nemluvě o pick-upech ať už s jednoduchou kabinou, či double cab. V nabídce se postupem času objevila spousta benzinových i naftových motorů, a to nejen rumunské produkce, ale také od Toyoty, Chrysleru či diesel italské firmy VM Motori
Cherokee z osmdesátých let byl již druhou generací, ale na rozdíl od svého předchůdce se prodával i v západní Evropě. K dostání byla jak třídveřová, tak pětidveřová verze, kromě jiných motorů se i v něm objevil naftový čtyřválec VM Motori. Na širokou kálu nabízených verzí rumunského off-roadu ovšem Jeep neměl.
ČTĚTE TAKÉ: Test GAZ-69
Cherokee předznamenal pozdější příchod sportovně užitkových aut, což mu těžko přičítat k dobru. ARO 24 se drželo terénu a drželo by se ho nejspíš dodnes. Experiment s americkým investorem však v roce 2006 přivedl továrnu v rumunském Campulungu k bankrotu.
Foto: Newspress, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.