<span>Regulátory</span> nejsou kabáty, aby se neustále převlékaly

Ekonomika
27. 4. 2009 11:36
Na málo přísnou regulaci doplatila například pojišťovna AIG.
Na málo přísnou regulaci doplatila například pojišťovna AIG.

Na málo přísnou regulaci doplatila například pojišťovna AIG.Regulace finančních institucí by měla být dlouhodová a závazná. Banky, které se nepříjemným omezením vyhýbaly, mají nyní podle odborníků mnohem více problémů

"Regulace by měla být dlouhotrvající a závazná jako manželství, ne prchavá a příležitostná jako román na jednu noc," napsal do deníku Financial Times Eric Dinallo, komisař pro pojišťovnictví ve státu New York.

Změna regulátorů se nevyplatí

Pokud se mohou banky volně rozhodovat, jakou regulaci zvolí, hrozí jim podle autora riziko. "Dnes chtějí jeden regulátor, zítra jiný, aby měly pouze výhodné zacházení." Například komerční banky si v současné době mohou regulátor zvolit. Za poslední dekádu jej změnilo 240 bank, uvádí statistiky. "Šokující je, že nejméně třicet z nich se tak vyhlo bezprostřednímu omezení, protože jejich dosavadní regulátor našel nějaký vážný problém, který vyžadoval řešení," dodává autor.

ČTĚTE TAKÉ: Hampl: Regulace financí je zbrklá a škodlivá

Se zpřísněním současného volného výběru souhlasí i ministr financí USA Timothy Geithner. "Nemůžeme institucím dovolit, aby si libovolně vybíraly mezi konkurenčními regulátory a vytvářely riziko tím, že se budou pohybovat pouze tam, kde se na ně kladou nižší standardy," říká.

AIG přísnou regulaci obešla

Jako příklad instituce, které možnost výběru regulátoru spíše uškodila, uvádí Dinallo americkou pojišťovnu AIG, která před devíti lety koupila malou spořitelnu. Díky tomu si mohla jako regulátora zvolit Úřad pro dohled nad úsporami (OTS), který pak kontroloval celý holding, včetně divize finančních produktů. Vzhledem k téměř neexistujícím požadavkům na kapitál mohla společnost vstoupit do rizikových obchodů, které vedly k pádu. To vše se dělo pod dohledem OTS, který přitom rozuměl jen tisícině rozvahy AIG. 

Oproti tomu, pojišťovací části AIG, které reguloval stát a které podléhaly požadavkům na kapitálovou přiměřenost, zůstaly relativně zdravé. "Banky, u nichž stát kontroloval solvenci a požadoval vytváření silných rezerv, přežily finanční smršť lépe než jiné instituce," potvrzuje autor článku.

ČTĚTE TAKÉ: AIG vykázala astronomickou ztrátu

Navzdory varování odborníků představili zástupci amerického Kongresu Melissa Bean a Ed Royce legislativu, která uděluje pojišťovacím společnostem "nepovinnou federální výsadu" . Zástupci těchto institucí si mohou vybrat mezi státní a federální regulací a dle vlastní vůle své rozhodnutí měnit.

Možnost volby a konkurence jsou základem pro masivní kapitalismus, podle autora však odporují zdravému regulačnímu vztahu. "Regulace finančních servisů by měla být spolehlivá jako dohodnutý sňatek s velikým kapitálovým věnem," myslí si Dinallo.

Foto: Reuters

Autor: - hol -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ