TV Barrandov
Nižší trest za zbití exekutorského vykonavatele, není úřední osoba
25.05.2014 06:06 Původní zpráva
Obvodní soud pro Prahu 10 zmírnil trest dlužníkovi, který napadl exekutorského vykonavatele. Útočník dostal původně za násilí vůči úřední osobě podmínku - třicet měsíců vězení s odkladem na zkušební dobu 4 let. Odsouzeného muže se ale zastal Nejvyšší soud. Úřední osobou jsou podle dovolacího senátu exekutoři, nelze za ně ale považovat jejich pracovníky, kteří obvykle chodí do bytů dluhy vymáhat. O případu informovala hlavní zpravodajská relace TV Barrandov.
Situace, kdy přijde pracovník exekutorského úřadu vymáhat peníze až k dlužníkovi domů, bývají často vyhrocené. V dubnu před třemi lety neudržel nervy ani Josef Koštial z Prahy, který v té době dlužil zhruba 37 tisíc korun. "Protože někdo zvonil, tak jsem otevřel dveře, stál tam nějaký pán ještě s někým a říkal: ukažte mi doklady, tak jsem pro ně šel. On mezitím vstoupil do bytu," řekl Koštial TV Barrandov. Podle dlužníka se exekutorský vykonavatel neprokázal žádným průkazem. Později se také ukázalo, že uvnitř jsou jen věci Koštialovy přítelkyně, byt jí totiž patřil.
Konflikt se v předsíni rychle vyostřil. "Ten pán měl asi 120 kilo, začal do mě břichem narážet a tímto to všechno vzniklo," tvrdí Koštial, který si to nenechal líbit. "Obžalovaný nejprve poškozenému bránil svým tělem ve vstupu do místnosti v bytu a následně jej udeřil uzavřenou pěstí do obličeje a snažil se jej z bytu vytlačit. Rovněž ho několikrát udeřil do zad a zátylku a tímto svým jednáním způsobil poškozenému pohmoždění měkkých tkání na obličeji s poraněním ústní dutiny a poúrazovou blokádu krční páteře," shrnul potyčku a její následky předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 10 Petr Zelenka.
Koštiala původně pražské soudy - obvodní i městský - potrestaly za násilí na exekutorském vykonavateli jako kdyby šlo úřední osobu. Jenže Nejvyšší soud případ vrátil se zásadní reklamací. "Je nezbytné setrvat u adekvátního výkladu ustanovení § 127 trestního zákoníku, jehož důsledkem je závěr, že vykonavatele soudního exekutora není možno pokládat za úřední osobu," zdůraznil letos v březnu ve svém usnesení dovolací senát v čele s předsedou Ivo Kouřilem.
Exekutorská komora se do té doby řídila pravidlem, že úřední osobou je nejen exekutor, ale stejného statutu požívá i vykonavatel soudního exekutora, kterého exekutor k této práci pověřil. Jenže pokud by takové pravidlo platilo, tak by se podle Nejvyššího soudu mohl okruh úředních osob celkem slušně rozšiřovat, protože exekutor může prováděním úkonů pověřit také například exekutorské koncipienty nebo exekutorské kandidáty. Zákonodárce přitom v zákoně jednoznačně označil za úřední osobu jen soudního exekutora, přitom třeba u finančního arbitra přiznal zákonem stejný statut i jeho zástupci.
Do nejasného výkladu tak vneslo světlo až rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého nemůže exekutor statut úřední osoby (dříve veřejného činitele) přenášet na svoje pracovníky. To nepotěšilo Exekutorskou komoru ČR. "Vykonavatel ztratí autoritu u účastníků řízení a může se to projevit ve stupňující se agresi povinných vůči vykonavatelům," řekla TV Barrandov mluvčí komory Petra Báčová.
V případu Josefa Koštiala musel soud rozhodovat znovu. Nový verdikt - tentokrát už ne za násilí vůči úřední osobě, ale za ublížení na zdraví - byl mírnější. Místo třicetiměsíční podmínky nově jen dvanáct měsíců podmíněně, místo čtyřleté zkušební doby jen dvouletá. Koštial přitom tvrdí, že hned druhý den po incidentu dluh uhradil.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.