Co přinese rok 2009 v domácí politice? Nebýt evropského předsednictví, asi by se poroučela Topolánkova vláda. Takto se spíše dočkáme domácího trápení pod modrou vlajkou s hvězdami.
Po roce supervolebním, kdy se volil prezident, obsazení krajů a třetina Senátu, přichází rok, kdy jsou plánovány jen jediné volby, evropské. Což ovšem vůbec neznamená, že by to měl být rok politicky klidný. Oslabená vláda už toho ze svých reformních plánů moc neprosadí a bude se bránit stále ambicióznější opozici. V prvním pololetí domácí politiku zcela umrtví české předsednictví v EU.
Český volant EU
Prvního ledna 2009 přejímá Česko po Francii předsednictví v Evropské unii. Půl roku tak bude unii reprezentovat ve vztahu k zahraničním a nadnárodním organizacím, bude organizovat a moderovat evropské summity a vydávat stanoviska k důležitým událostem na evropské i mimoevropské scéně, která by měla vyjadřovat postoj celé EU. Předsednictví si vyžádá velké nasazení české diplomacie a předních funkcionářů státu, což přinese různé problémy.
Pokud by se vládě nepodařilo dojednat s ČSSD dočasný pakt o neútočení, který by zahrnoval třeba i dohodu o takzvaném párování při neúčasti ministrů na parlamentních schůzích, hrozil by předsednictví organizační kolaps. Tak daleko ale zřejmě Jiří Paroubek nezajde. S frontálním útokem minimálně počká, až 1. července Česko předá evropskou štafetu Švédsku.
Vše o předsednitví Francie čtěte ZDE.
Málo sexy volby
Jedinými plánovanými volbami roku 2009 jsou volby do Evropského parlamentu, které se konají v rozmezí 4. až 7. června ve všech 27 členských státech EU. Přesné datum voleb v Česku vyhlásí až v dubnu prezident Klaus.
Stejně jako před pěti lety ale asi eurovolby nevzbudí větší zájem domácích voličů, jakkoli právě na to sázejí některé nové politické formace, ať už euroskeptické uskupení prezidentova poradce Petra Macha nebo naopak proevropská strana někdejší diplomatky Jany Hybáškové. Je pravděpodobné, že i v evropských volbách budou Češi volit podle domácích témat a bodovat bude opět levicová opozice. To by nepochybně zejména v ODS způsobilo další vlnu nervozity a úvah o změně u kormidla.
Oslabená a rekonstruovaná
Vláda Mirka Topolánka se bude snažit vymanit z defenzivy, kterou podtrhla série podzimních volebních porážek. Několikrát odsouvaná rekonstrukce vlády by měla snad proběhnout hned začátkem roku, její razance ale klesá přímoúměrně času, který už od prohraných voleb uběhl. Zřejmě jen mírně obměněný tým se bude půl roku věnovat evropskému předsednictví a v pohledu domácím víceméně už jen údržbě moci.
V plánu má sice ještě reformní zákony zdravotnické, penzijní či daňové, parlamentní praxe a koaliční aritmetika ale v posledních týdnech dávala tušit, že s reformami této vlády je už konec. Místo reforem se tak největší politická bitva roku čeká u lisabonské smlouvy a na vládu budou stále více mocensky dotírat oranžové kraje.
ČTĚTE TAKÉ: Politolog: Topolánek nepřežije druhou polovinu roku
Předčasný výlov
Stěžejní vnitropolitickou otázkou roku 2009 je, zda padne Topolánkova vláda a budou předčasné parlamentní volby. Uspíšení voleb, které by jinak proběhly až na jaře 2010, požaduje ČSSD jako protihodnotu za klid zbraní v době evropského předsednictví. Paroubek dokonce tvrdí, že má po dalších posunech ve sněmovně už dostatek hlasů na svržení kabinetu (to ale tvrdil už několikrát). Vzhledem ke složité ústavní proceduře vyvolání předčasných voleb je pravděpodobnější, že Topolánkova vláda už setrvačností dovládne do voleb řádných.
ČTĚTE TAKÉ: Paroubek znovu hrozí vládě: "Hlasů máme dost"
Jistý Paroubek, nejistý Čunek
I kdyby nenastaly nové předsednické turbulence v ODS, dvě další parlamentní strany by mohly v roce 2009 vyměnit svého šéfa: volební sjezd mají totiž na jaro naplánováni sociální demokraté a na podzim křesťanští demokraté. Jiří Paroubek si dvojím vítězstvím v podzimních krajských a senátních volbách stranickou pozici výrazně upevnil a téměř jistě nebude mít na předsedu ČSSD protikandidáta.
Naopak Jiří Čunek v KDU-ČSL na podzim ještě více ztratil a na sjezdu by se mu mohl postavit europoslanec Jan Březina, ministr Cyril Svoboda, bývalý jihomoravský hejtman Stanislav Juránek nebo pardubický vicehejtman Roman Línek. Nový předseda by mohl přinést další rozvolnění koaličního vztahu KDU-ČSL k „neperspektivní" ODS.
ČTĚTE TAKÉ: Hovorka o KDU-ČSL: Možná ti modří odletí k modrým
Dva muži v Praze
V souvislosti s evropským předsednictvím i mimo ně by Česko mělo v roce 2009 hostit přední osobnosti planety. Kromě prakticky všech vysokých funkcionářů evropských zemí by měli do Prahy zavítat i dva nejvýše postavení muži světa z hlediska světské a církevní moci. V první polovině roku by mohl přijet nový americký prezident Barack Obama a v září má vůbec poprvé Česko navštívit papež Benedikt XVI.
ČTĚTE TAKÉ: Obama v Praze? Možná 2. dubna
Foto: archiv Týdne, ČTK