Sněmovna o rozpočtu: Janota varuje před zadlužením
09.12.2009 07:20 Aktualizováno 09.12. 11:22
ČSSD podpoří ve sněmovně návrh státního rozpočtu pro příští rok po úpravách, o nichž se bude teprve rozhodovat, řekl ve sněmovně předseda socialistů Jiří Paroubek. Neupřesnil ale, zda schválení změn je podmínkou pro kladné závěrečné hlasování.
Návrh rozpočtu je podle Paroubka poměrně realistický a ČR se vyhne rozpočtovému provizoriu. Je předpoklad, že výsledek hospodaření nebude daleko od rozpočtovaných čísel, uvedl.
Státnické gesto
"Návrh umožňuje rozpočtový stimul do ekonomiky a zanechává kapacitu půjčit si pro případ druhé vlny světové hospodářské krize," pokračoval Paroubek. Schválit předlohu je podle něho v současné složité době gestem státnické odpovědnosti.
Komunisti už ohlásili, že v závěrečném hlasování návrh rozpočtu nepodpoří. Tím, že pro rozpočet ruku nezvednou, hrozí i poslanci ODS. Zvažují to v případě, že projdou levicové návrhy na jeho změny.
Občanští demokraté se rozhodnou těsně před hlasováním.
Levice přednesla návrhy na přesuny peněz v objemu asi 12 miliard korun. Chce přidat hlavně na sociální služby, zemědělcům na dorovnání přímých plateb a na platy státních zaměstnanců.
PROJEV PREMIÉRA FISCHERA ČTĚTE ZDE
Janota varuje
S většinou navrhovaných změn nesouhlasí ani premiér Jan Fischer, ani ministr financí Eduard Janota. Pokud projdou hlavní pozměňovací návrhy hlavně levice ke státnímu rozpočtu pro příští rok, zvýší se plánovaný deficit z 5,3 procenta na 5,6 procenta hrubého domácího produktu, řekl ve sněmovně ve středu Janota.
ČTĚTE TAKÉ: Policisté a hasiči demonstrují proti snížení platů
Nejhorší by podle Janoty bylo rozpočtové provizorium. Nastalo by, kdyby sněmovna návrh rozpočtu neschválila. Poslanci sice nemohou hýbat s příjmy, výdaji a se schodkem rozpočtu, ale peníze na změny částečně berou ze zákonem daných výdajů, třeba z důchodů nebo nemocenské. Peníze by na tyto účely chyběly a schodek by rostl.
Janota podpořil jen posílení objemu peněz na sociální služby o tři miliardy korun, ale přesuny z jiných kapitol, než navrhují poslanci. Miliardu by vzal z drážní a kombinované dopravy, jde podle něho vlastně o rezervu v rozpočtu. Další 1,3 miliardy by Janota vzal z odškodnění obětem trestné činnosti a zbytek ze státních garancí a spolufinancování projektů EU.
Návrh levice přidat sedm miliard korun na platy státních zaměstnanců Janota nepodporuje. "Nemyslím, že hrozí kolaps státní správy, jde o účelově vytvářené fráze," řekl. Snížení objemu peněz na mzdy o čtyři procenta odpovídá podle ministra situaci v podnikatelské sféře. Vláda navíc nevalorizovala důchody, podotkl.
ČTĚTE TAKÉ: Učitelé demonstrovali proti snižování platů
Janotův záporný postoj k požadavku přidat zemědělcům 1,5 miliardy na přímé platby prý vychází ze zachování spravedlnosti vůči všem. Požadavků by údajně mohla být řada.
"Absurdita některých návrhů je tak vysoká, že by mohly způsobit destabilizaci některých rozpočtových kapitol," varoval Janota. Pokud by nastalo rozpočtové provizorium, byl by to signál, že ČR nedokáže řešit veřejné finance. Stát by taková zpráva stála desítky miliard korun ročně, podotkl Janota.
Ministr také kritizoval návrh předlohy ČSSD na vyplacení mimořádného důchodu příští rok ve výši 2400 korun. Pokud by byl schválen, schodek veřejných rozpočtů by podle něj vzrostl na 5,8 procenta až 5,9 procenta hrubého domácího produktu.
Foto: Lucie Pařízková, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.