Soud začal řešit loňský žhářský útok ve Vítkově
11.05.2010 06:30 Původní zpráva Aktualizováno 10.05. 09:38
Případ vítkovského žhářského útoku se blíží do finále. Dnes totiž Krajský soud v Ostravě zahájil hlavní líčení se čtyřmi pravicovými extremisty, kteří měli loni v dubnu vhodit zápalné lahve do domu romské rodiny ve Vítkově na Opavsku. Oheň pak zcela zničil dům a vážně popálil tři lidi, včetně dvouleté holčičky. Žháři jsou proto obžalováni z pokusu o vraždu a poškozování cizí věci.
Proces doprovázejí mimořádná bezpečnostní opatření, souzené mladíky přivedla do jednací síně zásahová jednotka vězeňské služby. Líčení je naplánováno na květen a červen, rozsudek by měl padnout zhruba v polovině června. "Netěším se na to. Vůbec netuším, jak budu reagovat, až je uvidím," svěřila se Anna Siváková, matka popálené Natálky, která byla sama při útoku zraněna.
VŠE O PŘÍPADU VÍTKOV NAJDETE ZDE
Obžalovaným Jaromíru Lukešovi a Václavu Cojocaruovi z Opavy a Ivo Müllerovi s Davidem Vaculíkem z Horního Benešova na Bruntálsku hrozí za pokus o rasově motivovanou vraždu několika dospělých a dětí trest až patnáct let odnětí svobody. Červnový rozsudek však pro ně může znamenat i to, že vězení nikdy neopustí. Soud může sáhnout k výjimečným trestům, včetně doživotí.
K útoku třemi zápalnými lahvemi došlo loni v noci na 19. dubna. Obžalovaní extremisté si podle státní zástupkyně Brigity Bilíkové předem vytipovali dům ve Vítkově, protože v něm žila početná, devítičlenná romská rodina. "Noční dobu spáchání činu, zvolení objektu, jakož i znásobení počtu ohnisek požáru si obvinění stanovili záměrně, v úmyslu usmrtit v domě přítomné osoby, respektive ztížit jejich případnou záchranu," zdůraznila Bilíková v žalobě.
ČTĚTE TAKÉ: Kauza Vítkov jde k soudu. Spis má tři tisíce stran
Vaculík, Müller a Cojocaru se měli podle žaloby postavit k oknům domku, a potom naráz vhodit dovnitř každý jednu skleněnou lahev naplněnou alkoholem a benzinem. V hrdle lahví byly provizorní látkové knoty, které předtím žháři zapálili zapalovačem. Lukeš měl čekat v autě, aby mohli útočníci z místa činu co nejrychleji utéct. "Byli vedeni snahou zviditelnit se v rámci extremistických hnutí i obecně vůči společnosti provedením něčeho 'většího' před sto dvacátým výročím narození Adolfa Hitlera, připadajícím na dvacátého dubna 2009," uvedla státní zástupkyně.
K TÉMATU: Matce útočníka z Vítkova shořela chatka
Následky nebyly díky šťastné souhře náhod tak vážné, jak mohly být. Domek sice úplně shořel, ale z devíti členů rodiny zranil rozsáhlý požár jen tři. Nejvíc odnesla řádění žhářů tehdy dvouletá Natálka, která byla popálena na osmdesáti procentech těla. Dalšími dvěma zraněnými byla její matka a otec. Matka Natálky měla popáleniny druhého stupně na čtvrtině povrchu těla a otec popáleniny druhého a třetího stupně na jedenácti procentech povrchu těla.
Natálčini rodiče se museli zotavovat několik týdnů. Samotná Natálka však strávila v nemocnici osm měsíců, z toho čtvrt roku v umělém spánku. Hořící směs alkoholu a benzinu ji zasáhla přímo a způsobila jí popáleniny dosahující až čtvrtého stupně. To znamená, že kůže byla na některých částech těla zcela zničena, a Natálka proto musela podstoupit několik transplantací vlastní a umělé kůže. Během pobytu v nemocnici prodělala celkem čtrnáct operací, přišla o dva prsty na ruce a několikrát se ocitla kvůli zraněním a následné infekci na pokraji smrti. A bude muset absolvovat ještě několik operací.
Pachatele vítkovského žhářského útoku dopadli policisté v polovině srpna minulého roku. Všichni se měli hlásit ke krajně pravicovým skupinám a hnutím, například k neonacistickým uskupením Národní korporativismus a Autonomní nacionalisté. Dva ze zadržených se k činu doznali už krátce po zatčení a zbylí dva později. Nyní obžalovaní svalují vinu jeden na druhého. Hájí se tím, že nevěděli o tom, že dům je obydlený, a tedy neměli v úmyslu někoho zranit či zabít.
Foto: ČTK